aaa_TSW_2023
CTR_2023

Stawki PIT utrzymane, CIT 19%

18 czerwca 2003

Ministerstwo Finansów zamierza utrzymać w 2004 roku dotychczasowe stawki podatku PIT na poziomie 19, 30 i 40 procent i nie wprowadzać planowanej wcześniej stawki 17% – powiedział minister finansów Andrzej Raczko. Minister gospodarki Jerzy Hausner zapewnił, że ta propozycja była z nim uzgadniana. Kwota wolna od podatku miałaby wynieść 3 170 złotych. 

Ministerstwo Finansów będzie proponować Radzie Ministrów podniesienie kwoty wolnej od podatku z obecnych 2 790 zł do 3 170 złotych. Wicepremier, minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner wielokrotnie powtarzał, że kwota wolna od podatku powinna wynosić 4 tys. zł. Ministerstwo finansów wyliczyło, że nawet likwidacja wszystkich ulg nie zrównoważy tego rozwiązania.

Nowy minister finansów poinformował z kolei, że proponowana stawka CIT na poziomie 19% zostanie utrzymana. Nie wykluczył zmian w kwocie wolnej od podatku. Raczko uważa ponadto, że rezerwa rewaluacyjna powinna być wykorzystana, jednak w taki sposób, by nie doszło do wzrostu inflacji. Dla mnie kluczowym problemem jest to, w jaki sposób ten dochód Narodowego Banku Polskiego, który jest dochodem kraju, można uruchomić tak, żeby było to z pożytkiem dla gospodarki – powiedział.

Przed wtorkowym posiedzeniem Komisji Trójstronnej Jerzy Hausner poinformował dziennikarzy, że propozycje niewprowadzenia czwartej stawki podatkowej i zwiększenia kwoty wolnej od podatku, były z nim uzgadniane i zostały zaakceptowane. Wicepremier poinformował także, że wprowadzenie podatku liniowego będzie możliwe najszybciej w 2005 roku. O podatku liniowym w imieniu rządu wypowiadał się prezes Rady Ministrów. Chcemy otworzyć w tej sprawie debatę. Takie rozwiązanie, jeżeli w ogóle wchodziłoby w rachubę, jest możliwe najwcześniej w 2005 roku – powiedział. Ogólne założenie, z którego wychodzi minister finansów, i które jest zgodne z moim nastawieniem, jest takie, że to, co mamy zrobić, to w sposób bezpieczny zmniejszyć obciążenia podatkowe w roku 2004 i 2005. Chcemy wykonać pierwszy krok w tym kierunku – dodał minister Hausner.


POWIĄZANE

Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np....

Nowe przepisy mają zapewnić dostęp do informacji i części zamiennych dla wszystk...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę