Stopy NBP bez zmian

27 stycznia 2005

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła na środowym posiedzeniu stopy procentowe bez zmian, utrzymując również nastawienie restrykcyjne w polityce pieniężnej. Wśród 18 ankietowanych ekonomistów wszyscy uważali, że RPP pozostawi podstawowe stopy NBP i nastawienie bez zmian.

NBP podał w środowym komunikacie, że stopa 7-dniowych interwencji wynosi nadal nie mniej niż 6,50 proc., stopa lombardowa 8,00 proc., redyskontowa 7,00 proc., zaś depozytowa 5,00 proc.

RPP poda uzasadnienie do decyzji na konferencji prasowej o 16.00 w środę. Rynek uważa, że ważniejsze od samej decyzji RPP będą komentarze prezesa Leszka Balcerowicza i członków Rady na temat kierunku, w którym podąży Rada w polityce monetarnej. Zdaniem analityków wyraźniejsze sygnały ze strony RPP mogą nadejść dopiero w lutym, kiedy to znana będzie najnowsza projekcja inflacyjna.

Nowa projekcja inflacyjna zostanie przedstawiona w lutym i w opinii rynku może się ona przyczynić do zmiany nastawienia w polityce monetarnej, na neutralne z obecnego restrykcyjnego. Członkowie RPP w swoich ostatnich wypowiedziach wskazywali na obawy co do zbyt silnego złotego, a to - w interpretacji analityków - wskazuje na wolę złagodzenia polityki pieniężnej. Na złagodzenie polityki wskazują również sygnały płynące ze sfery realnej, a świadczące o osłabieniu tempa wzrostu gospodarczego.

GUS podał, że produkcja przemysłowa w grudniu 2004 roku wzrosła o 6,4 proc. rdr, po wzroście o 11,4 proc. w listopadzie, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,7 proc. Ekonomiści szacowali, że produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 12,6 proc. rdr, a przedział prognoz wynosił 9,0-15,5 proc.

Równie słaby był wzrost sprzedaży detalicznej w grudniu, który wyniósł zaledwie 2,8 proc. rdr, wobec 6,15 proc. prognozowanych. Z drugiej strony, z gospodarki płyną sygnały o wygasającej presji inflacyjnej. Inflacja netto pozostaje na stabilnym poziomie 2,4 proc. od trzech miesięcy, a płace realne w ostatnich miesiącach spadały. Wynagrodzenie w grudniu wzrosło wobec listopada o 3,2 proc., ale uwzględniając inflację spadło o 1,2 proc.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę