CTR_80917

Szkolna, gminna bieda

30 listopada 2004

O tym, że subwencja oświatowa jest niedoszacowana mówią nawet ministerialni urzędnicy: w 2006 roku wyniesie ok. 26 mld zł, czyli 3,13 proc. PKB, podczas gdy stan zadawalający osiągnięty zostałby przy 5 proc. PKB.

Samorządowców, którzy poza subwencją utrzymują już przedszkola, "zerówki", finansują dowożenie dzieci do szkół oraz remonty placówek, wzburzyła informacja, że subwencje na przyszły rok mogą być niższe od tegorocznych nawet o 15 proc.

- To wstępne kwoty, do których przekazania był zobowiązany minister finansów. Ostateczne zostaną podane dwa tygodnie po ogłoszeniu ustawy budżetowej, czyli na przełomie grudnia i stycznia - informuje zastępca dyrektora departamentu ekonomicznego MENiS Grażyna Kida.

Cała subwencja wzrasta w stosunku do tegorocznej o 3 proc., a bon oświatowy, który jest jednakowy dla wszystkich uczniów, wzrośnie o 4,8 proc. Niestety, sposób jego obliczania stanie się mniej korzystny dla uczniów tzw. gmin biednych, którzy dotąd byli przez resort dostrzegani (gminy mają natomiast dostać subwencję wyrównującą; powstał też zapis, że jeśli dochody budżetu będą większe od zakładanych, wówczas 300 mln zł zostanie przeznaczonych dla najuboższych gmin).

Generalnie trudna sytuacja gminnych placówek oświatowych wynika ze zmian demograficznych: ubywa dzieci w szkołach podstawowych i gimnazjach, przybywa w ponadgimnazjalnych. A bon "idzie" za uczniem. Dlatego w Małopolsce wszystkie powiaty (odpowiadają za szkolnictwo średnie) otrzymają w przyszłym roku wyższe subwencje, a większość gmin straci.

W gminie Czarny Dunajec, gdzie za rok będzie się uczyć o ok. sto dzieci mniej, subwencja może ulec zmniejszeniu nawet o 240 tys. zł. W innych gminach powiatu tatrzańskiego jest podobnie, więc 11 wójtów myśli o oprotestowaniu tej sytuacji.

- Pomimo nadchodzących kłopotów na razie nie myślimy o likwidacji szkół i zwalnianiu nauczycieli - mówi wójt Czarnego Dunajca, Józef Babicz.

Przed takim rozwiązaniem bronią się również samorządy powiatu tarnowskiego, których wójtowie przesłali już protest na ręce ministra edukacji.


POWIĄZANE

Polska gospodarka osiągnęła sukces - mówił Hans Timmer z Banku Światowego podcza...

Przedstawiciele Ursusa i NSZZ "Solidarność" podpisali porozumienie, na mocy któr...

Unia Europejska chce do końca roku zakończyć rozmowy dotyczące umowy o wolnym ha...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę