Szkolna, gminna bieda

30 listopada 2004

O tym, że subwencja oświatowa jest niedoszacowana mówią nawet ministerialni urzędnicy: w 2006 roku wyniesie ok. 26 mld zł, czyli 3,13 proc. PKB, podczas gdy stan zadawalający osiągnięty zostałby przy 5 proc. PKB.

Samorządowców, którzy poza subwencją utrzymują już przedszkola, "zerówki", finansują dowożenie dzieci do szkół oraz remonty placówek, wzburzyła informacja, że subwencje na przyszły rok mogą być niższe od tegorocznych nawet o 15 proc.

- To wstępne kwoty, do których przekazania był zobowiązany minister finansów. Ostateczne zostaną podane dwa tygodnie po ogłoszeniu ustawy budżetowej, czyli na przełomie grudnia i stycznia - informuje zastępca dyrektora departamentu ekonomicznego MENiS Grażyna Kida.

Cała subwencja wzrasta w stosunku do tegorocznej o 3 proc., a bon oświatowy, który jest jednakowy dla wszystkich uczniów, wzrośnie o 4,8 proc. Niestety, sposób jego obliczania stanie się mniej korzystny dla uczniów tzw. gmin biednych, którzy dotąd byli przez resort dostrzegani (gminy mają natomiast dostać subwencję wyrównującą; powstał też zapis, że jeśli dochody budżetu będą większe od zakładanych, wówczas 300 mln zł zostanie przeznaczonych dla najuboższych gmin).

Generalnie trudna sytuacja gminnych placówek oświatowych wynika ze zmian demograficznych: ubywa dzieci w szkołach podstawowych i gimnazjach, przybywa w ponadgimnazjalnych. A bon "idzie" za uczniem. Dlatego w Małopolsce wszystkie powiaty (odpowiadają za szkolnictwo średnie) otrzymają w przyszłym roku wyższe subwencje, a większość gmin straci.

W gminie Czarny Dunajec, gdzie za rok będzie się uczyć o ok. sto dzieci mniej, subwencja może ulec zmniejszeniu nawet o 240 tys. zł. W innych gminach powiatu tatrzańskiego jest podobnie, więc 11 wójtów myśli o oprotestowaniu tej sytuacji.

- Pomimo nadchodzących kłopotów na razie nie myślimy o likwidacji szkół i zwalnianiu nauczycieli - mówi wójt Czarnego Dunajca, Józef Babicz.

Przed takim rozwiązaniem bronią się również samorządy powiatu tarnowskiego, których wójtowie przesłali już protest na ręce ministra edukacji.


POWIĄZANE

Wyroby pochodzenia wyłącznie roślinnego co do zasady nie mogą być sprzedawane po...

Zarząd KRIR przesłał uwagi do rządowego projektu ustawy - Prawo wodne, którym pr...

W dniach 19-30 czerwca br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę