Taksa za rentę strukturalną

28 grudnia 2004

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, aby taksa notarialna od umowy zbycia nieruchomości w zamian za rentę strukturalną nie przekraczała 600 zł.

Ministrowie sprawiedliwości i finansów opracowali projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Maksymalna stawka za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego umowę zbycia nieruchomości – jeżeli w związku z tą umową następuje wypłata świadczeń z tytułu renty strukturalnej współfinansowanej ze środków Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej – wynosiłaby 600 zł. Rolnicy uzyskali prawo ubiegania się o rentę strukturalną z funduszów pochodzących z Unii Europejskiej w związku z przystąpieniem Polski do UE. Warunkiem przyznania renty strukturalnej jest zbycie gospodarstwa rolnego na mocy aktu notarialnego, co wiąże się z określonymi kosztami na rzecz notariuszy.

W obecnie obowiązującym stanie prawnym notariusz ustala wysokość maksymalnej stawki w zależności od wartości przekazanego gospodarstwa. Są jednak przypadki, kiedy taksa jest stała. Do takich należy m.in. sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego małżeńską umowę majątkową lub testament. Za zbycie nieruchomości w zamian za świadczenia z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników także należy zapłacić stałą stawkę w wysokości 600 zł. Zdaniem autorów projektu taka sama stawka powinna obowiązywać za zbycie gospodarstwa za rentę strukturalną.


POWIĄZANE

Śmierć rodziców zawsze jest trudnym przeżyciem. Mimo wszystko jest to zdarzenie,...

Energy Solution Sp. z o.o., zajmujące się działalnością doradczą dla odbiorców e...

Krajowa Rada Izb Rolniczych ponad 2 miesiące czekała na odpowiedź na zapytanie z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę