Advertisement

Taksa za rentę strukturalną

28 grudnia 2004

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, aby taksa notarialna od umowy zbycia nieruchomości w zamian za rentę strukturalną nie przekraczała 600 zł.

Ministrowie sprawiedliwości i finansów opracowali projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Maksymalna stawka za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego umowę zbycia nieruchomości – jeżeli w związku z tą umową następuje wypłata świadczeń z tytułu renty strukturalnej współfinansowanej ze środków Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej – wynosiłaby 600 zł. Rolnicy uzyskali prawo ubiegania się o rentę strukturalną z funduszów pochodzących z Unii Europejskiej w związku z przystąpieniem Polski do UE. Warunkiem przyznania renty strukturalnej jest zbycie gospodarstwa rolnego na mocy aktu notarialnego, co wiąże się z określonymi kosztami na rzecz notariuszy.

W obecnie obowiązującym stanie prawnym notariusz ustala wysokość maksymalnej stawki w zależności od wartości przekazanego gospodarstwa. Są jednak przypadki, kiedy taksa jest stała. Do takich należy m.in. sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego małżeńską umowę majątkową lub testament. Za zbycie nieruchomości w zamian za świadczenia z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników także należy zapłacić stałą stawkę w wysokości 600 zł. Zdaniem autorów projektu taka sama stawka powinna obowiązywać za zbycie gospodarstwa za rentę strukturalną.


POWIĄZANE

Dzisiaj samorządność jest zagrożona, bo odbiera się jej kompetencje; będziemy je...

Rynek pracownika będzie się umacniał i wzrost płac będzie wyższy - powiedział PA...

Posłowie PSL zadali w środę politykom PiS cztery pytania dotyczące rolnictwa. Ch...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę