aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Technologiczne nowości na rynku kart płatniczych

3 stycznia 2005

Nowinki technologiczne z rynku kart płatniczych niezbyt często trafiają do Polski. Największym przełomem technologicznym będą karty z mikroprocesorem, które zresztą już zaczęto wprowadzać na polski rynek.

W 2005 roku powinny pojawić się również karty o nietypowych rozmiarach i kształtach. Tymczasem w innych krajach testuje się już karty kolejnej generacji np. karty bezstykowe. W grudniu Visa Europe zaprezentowała, na spotkaniu na Malcie dla członków organizacji Visa, kartę Visa Contactless - kartę zbliżeniową (bezstykową) z mikroprocesorem. Karta jest przeznaczona do dokonywania płatności na niskie kwoty.

Klienci posługujący się kartą bezstykową mogą zapłacić za towar czy usługę zbliżając jedynie kartę do urządzenia rejestrującego. Transakcja ma trwać nie dłużej niż pół sekundy. Płatności są możliwe również przy użyciu telefonu komórkowego ze specjalną nakładką.

Visa uważa, że karty bezstykowe będą mogły być używane tam, gdzie dotychczas przeważały transakcje gotówkowe, czyli w barach szybkiej obsługi, małych sklepach, przy płatnościach za przejazdy środkami komunikacji miejskiej czy w automatach do sprzedaży towarów.

Zabezpieczeniem dla kart bezstykowych jest możliwość określania limitów dla pojedynczych niewielkich transakcji i dla całości wydatków opłacanych bezstykowo - do takich transakcji nie musi być wymagany PIN. Natomiast po przekroczeniu limitu dla transakcji bezstykowych można zaprogramować konieczność użycia PIN. Ma to zapobiegać nieograniczonemu użyciu karty po kradzieży. Również MasterCard testował już płatności bezstykowe. W 2003 roku organizacja informowała o pilotażu prowadzonym w Teksasie i na Florydzie (system PayPass).

Klientom testującym system w Teksasie umożliwiano użycie specjalnego mikroprocesora w telefonie komórkowym, na którym zapisywano dane, takie jak na karcie płatniczej. Przy płatnościach klienci nie musieli wyciągać z portfela karty, a specjalny czytnik komunikował się z telefonem komórkowym. Transakcją zaś obciążana była karta, której +kopia+ znajdowała się w mikroprocesorze telefonu komórkowego.

Z kolei na Florydzie MasterCard testował system PayPass udostępniając klientom karty płatnicze wyposażone w mikroprocesor z mikroanteną. Dane o transakcji były przesyłane drogą radiową. Również japońska organizacja JCB rozpoczęła w listopadzie 2004, w tokijskich taksówkach, test swojego systemu płatności bezstykowych - QUICPay. JCB wykorzystuje specjalną aplikację w mikroprocesorach telefonów komórkowych. Jeśli testy w taksówkach się powiodą, technologia ma być wprowadzana od 2006 roku.

Na razie w Polsce karty bezstykowe służą np. w firmach jako karty dostępu do pomieszczeń dla pracowników. Również np. Warszawska Karta Miejska w komunikacji miejskiej wykorzystuje technologię bezstykową.


POWIĄZANE

Unia Europejska ponownie rozszerzyła preferencje handlowe na produkty z Ukrainy,...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę