CTR_80917

Ubezpieczenia rolnicze

8 lutego 2008
Od lipca tego roku wszyscy rolnicy, którzy otrzymują unijne dopłaty obszarowe powinni ubezpieczyć co najmniej połowę swoich upraw. Jeśli tego nie zrobią będą musieli zapłacić gminie symboliczną karę. Nasz kraj wzorem innych państw Unii wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie upraw i zwierząt hodowlanych.    

Na Opolszczyźnie w wyniku anomalii pogodowych każdego roku ogromne straty ponosi ponad 10 tysięcy gospodarstw Organizacje rolnicze przekonują żeby ubezpieczać uprawy zamiast liczyć na zapomogi.

Bernard Dembczak: zaprosiliśmy nawet przedstawicieli firm ubezpieczeniowych, by temat ubezpieczeń bliżej przedstawili rolnikom.

To gmina Chrząstowice. Tu w wyniku ostatnich opadów deszczu kilkaset hektarów upraw jest podtopionych. Mimo to coraz więcej rolników tak jak Hubert Kiwus z Lędzin śpi spokojnie.

Hubert Kiwus wieś Lędziny: akurat w ubiegłym roku na jesień ubezpieczyłem część zimowych. Teraz będę ubezpieczał jare.

Wojewoda opolski na pomoc dla rolników , którym uprawy w ubiegłym roku zniszczyły susza i mróz wydał zaledwie sto tysięcy złotych. Tymczasem firmy ubezpieczeniowe za szkody w uprawach wypłaciły opolskim gospodarzom blisko 20 milionów złotych. Agencja Restrukturyzacji przypomina, ze ubezpieczenie upraw rolników, którzy otrzymują unijne dopłaty staje się obowiązkowe. Jednak na razie za jego brak jedyną karą będzie wniesienie opłaty do urzędu gminy.

Antoni Konopka dyr. oddziału AR i MR w Opolu: rolnik, który nie dokonał obowiązkowego ubezpieczenia przynajmniej 50% powierzchni gospodarstwa, będzie musiał wnieść opłatę do gminy w wysokości 2 euro za 1 hektar.

Ale tak niska kara będzie obowiązywała tylko do 2010 roku. Później rolnik, który nie ubezpieczy połowy upraw nie będzie mógł ubiegać się o pomoc państwa w razie klęski żywiołowej.


POWIĄZANE

Środowe głosowanie nad rezolucją ws. praworządności w Polsce pokazuje, że Parlam...

Uszczelnienie systemu podatkowego w obrocie suszem tytoniowym jest celem noweliz...

Setki, a czasem nawet tysiące stron programów przy jednoczesnym braku wskazań ce...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę