informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Ubezpieczenie bez odszkodowań

4 października 2004

Rolnicy skarżą się, że muszą obowiązkowo ubezpieczać budynki. Nic z tego jednak nie mają, bo gdy powstaje problem, ubezpieczyciele przeważnie znajdują wyjście, aby odszkodowania nie płacić.

Tegoroczny styczeń był wyjątkowo śnieżny na Opolszczyźnie. W położonej blisko gór miejscowości Śmicz zawalił się dach i część stodoły. PZU znalazło jednak podstawy, aby odszkodowania nie wypłacić.

Na nasze pytania pracownik Biura Prasowego PZU odpowiedział, że "zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, i polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w przytaczanej przez Pana sprawie nie ma podstaw do wypłaty odszkodowania. Jego wypłacenie, w sytuacji, kiedy nie ma do tego podstaw byłoby złamaniem prawa. Dlatego PZU SA nie widzi podstaw do zajmowania po raz kolejny stanowiska w tej sprawie." W uzasadnieniu czytamy, że oddział Instytutu Meteorologii w Katowicach uznał, że w tym czasie we wsi Śmicz było za mało śniegu, aby się dach zawalił.

Pracownicy opolskiej stacji meteo nie chcą z nami rozmawiać na temat sposobu dokonywania pomiarów. Z instytutu meteorologii w Katowicach dowiadujemy się, że pomiary opadów były robione w oddalonych o kilkanaście i kilkadziesiąt kilometrów miejscowościach od zawalonej stodoły. Szacują, że śniegu musiało był około 18 centymetrów, a to dwa razy za mało, żeby dach się zawalił.

Podobne sprawy trafiają do Izb Rolniczych. Ich prawnicy przygotowali już kilka pozwów sądowych. A tymczasem mieszkańcy wsi sami łatają zawalone dachy i... dalej płacą składki na ubezpieczenie.


POWIĄZANE

Głosowanie w Komisji AGRI PE nad sprawozdaniem p. Ulriki Müller dotyczącym rozpo...

W odpowiedzi na pismo z 7 marca 2019 r. Zarządu KRIR realizujące wniosek zgłoszo...

Szanse dużych producentów działających na europejskim rynku na uniknięcie ogromn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę