Targi_china_210519-750

Ubezpieczenie bez odszkodowań

4 października 2004

Rolnicy skarżą się, że muszą obowiązkowo ubezpieczać budynki. Nic z tego jednak nie mają, bo gdy powstaje problem, ubezpieczyciele przeważnie znajdują wyjście, aby odszkodowania nie płacić.

Tegoroczny styczeń był wyjątkowo śnieżny na Opolszczyźnie. W położonej blisko gór miejscowości Śmicz zawalił się dach i część stodoły. PZU znalazło jednak podstawy, aby odszkodowania nie wypłacić.

Na nasze pytania pracownik Biura Prasowego PZU odpowiedział, że "zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, i polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w przytaczanej przez Pana sprawie nie ma podstaw do wypłaty odszkodowania. Jego wypłacenie, w sytuacji, kiedy nie ma do tego podstaw byłoby złamaniem prawa. Dlatego PZU SA nie widzi podstaw do zajmowania po raz kolejny stanowiska w tej sprawie." W uzasadnieniu czytamy, że oddział Instytutu Meteorologii w Katowicach uznał, że w tym czasie we wsi Śmicz było za mało śniegu, aby się dach zawalił.

Pracownicy opolskiej stacji meteo nie chcą z nami rozmawiać na temat sposobu dokonywania pomiarów. Z instytutu meteorologii w Katowicach dowiadujemy się, że pomiary opadów były robione w oddalonych o kilkanaście i kilkadziesiąt kilometrów miejscowościach od zawalonej stodoły. Szacują, że śniegu musiało był około 18 centymetrów, a to dwa razy za mało, żeby dach się zawalił.

Podobne sprawy trafiają do Izb Rolniczych. Ich prawnicy przygotowali już kilka pozwów sądowych. A tymczasem mieszkańcy wsi sami łatają zawalone dachy i... dalej płacą składki na ubezpieczenie.


POWIĄZANE

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprzejmie informuje, że zgodnie z obwi...

Niedługo zostanie wprowadzonych kilka istotnych regulacji prawnych dotyczących z...

Choć latem zazwyczaj ceny rosły wolniej niż zimą, zwłaszcza ceny żywności, w tym...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę