Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Ubezpieczenie od bezrobocia

14 marca 2005
Ubezpieczenie od bezrobocia chcą wprowadzić związkowcy z "Solidarności". Znaleźli nawet chętnego ubezpieczyciela - pisze "Gazeta Wyborcza".

Według dziennika, pomysł narodził się po spotkaniu Mirosława Nowickiego, szefa "S" Przemysłu Spożywczego, ze skandynawskimi związkowcami. W Szwecji, Norwegii, a także Finlandii polisy na bezrobocie są bardzo rozpowszechnione.

- Wprowadzimy taki system także w Polsce - mówi Nowicki. - Wstępne obliczenia wskazują, że do działania systemu potrzeba co najmniej 15 tys. pracowników, którzy co miesiąc będą wpłacali składkę w wysokości około 30 złotych. Gdy ktoś z nich straci pracę, otrzyma świadczenie w wysokości najniższej pensji krajowej, albo wyższe, jeśli zapłaci większą składkę.

Jedno ze skandynawskich rozwiązań już udało się wprowadzić w życie. Nowicki zdecydował, aby ze składek związkowych opłacać pracownikom ubezpieczenia na wypadek zdarzeń losowych. Pomysł tak spodobał się pracownikom, że w ciągu tygodnia do spożywczej "S" zapisało się blisko sto osób.

Sprowadzenie do kraju polisy od bezrobocia nie będzie jednak takie łatwe. Skandynawskie systemy są współfinansowane z budżetu. U nas pewnie jeszcze długo nie będzie to możliwe. Pozostaje więc skorzystać z usług komercyjnych ubezpieczycieli. Ale i tu pojawia się problem.

- Rynek pracy w Polsce jest ciągle niestabilny. Trudno oszacować ryzyko i tym samym wysokość składki - uważa Sylwester Czupryniak, wicedyrektor biura w TUiR Warta.

Duże firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie od bezrobocia tylko tym, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. Nowicki nie dał za wygraną i wynalazł małą firmę, która konkuruje na rynku, oferując nietypowe usługi.

- Grupa Concordia prowadzi zaawansowane prace nad wprowadzeniem ubezpieczenia od utraty pracy, ale już teraz proponujemy polisę na wypadek wszelkich sporów z pracodawcą - mówi Bartłomiej Jaługa, dyrektor biura ochrony prawnej Concordia Capital.

POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę