aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Unijne dotacje z VAT-em

30 maja 2005

Podmioty realizujące w latach 2007-2013 projekty finansowane z unijnych funduszy: Spójności oraz Rozwoju Regionalnego będą musiały samodzielnie zapłacić podatek VAT. Projekt Komisji Europejskiej w tej sprawie poparła Komisja Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego.

Decyzję może jeszcze zmienić parlament na sesji plenarnej.

Nowe regulacje w zakresie rozliczeń podatku VAT w ramach funduszy UE w latach 2007-2013 są zdecydowanie niekorzystne dla Polski. Ich wejście w życie doprowadzi do zwiększenia kosztów realizacji poszczególnych projektów przez beneficjentów programów pomocowych UE –  powiedział w piątek wiceszef Komisji Rozwoju Regionalnego w PE, Jan Olbrycht.

Obecnie zasady są jednolite we wszystkich trzech funduszach: Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskim Funduszu Społecznym i Funduszu Spójności. VAT może być uznany za tzw. koszt kwalifikowany (wliczany do ogólnego kosztu projektu, finansowanego przez UE), jeśli podmiot korzystający z unijnego wsparcia nie odlicza tego podatku. Jeżeli odlicza na normalnych zasadach, nie może być to koszt kwalifikowany.

W praktyce oznacza to, że dla samorządu czy organizacji pozarządowej jest to koszt kwalifikowany, a dla podmiotów gospodarczych - w tym np. gminnych spółek - już nie. W Polsce samorządy są największymi beneficjentami unijnych środków, a obecne rozwiązanie jest dla nich korzystne. Dzięki niemu VAT można doliczyć do kosztów finansowanych przez Unię.

Jednak na kolejne lata KE zaproponowała zmianę tych zasad. W projektach współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności urzędnicy europejscy forsują rozwiązanie, zgodnie z którym VAT nie byłby kosztem kwalifikowanym, czyli nie można będzie pokryć go z funduszy europejskich. Jednocześnie VAT byłby takim kosztem w projektach finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

System powinien być uporządkowany, a zasady rozliczeń powinny być takie same we wszystkich trzech funduszach. W przeciwnym razie pojawia się bałagan organizacyjny i finansowy. Nowe rozwiązanie dodatkowo skomplikuje i tak złożony system przygotowania, naboru i rozliczenia wniosków –  uważa Olbrycht.

Mimo sprzeciwu wielu przedstawicieli nowych krajów członkowskich UE, kilka dni temu Komisja Rozwoju Regionalnego PE opowiedziała się za rozwiązaniem proponowanym przez KE. Olbrycht zapowiedział jednak dalsze zabiegi o korzystne dla Polski rozwiązania.

Przegraliśmy bitwę, ale nie przegraliśmy wojny. Przed nami głosowanie na sesji plenarnej w lipcu. Przygotowuję już poprawkę, którą zgłoszę przed głosowaniem tej kwestii na sesji PE. Koszt projektów realizowanych przez władze publiczne powinien być niższy. Te regulacje nie spowodują zwiększenia ilości pieniędzy przeznaczonych dla poszczególnych krajów, zmieni się jedynie sposób ich wykorzystania –  uważa Olbrycht.

Obecnie trwają prace nad rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady, regulującym funkcjonowanie funduszy europejskich w latach 2007-2013. Pierwszym etapem procesu legislacyjnego było głosowanie 24 maja w Komisji Rozwoju Regionalnego. Dokument ten wejdzie pod obrady PE na sesji plenarnej w Strasburgu w dniach 4-7 lipca 2005.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie...

Rząd Ukrainy wprowadził zmiany w procedurze weryfikacji eksporterów rolnych w st...

Sądy wciąż będą puchnąć od nowych spraw. Wzrost rdr. będzie nawet 30-proc. W 202...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę