EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Ustawa o nadmiernych zapasach uchwalona

5 lipca 2004

- Parlament, a nie rząd będzie decydował o tym, jaki produkt ma się znaleźć na liście towarów objętych zapisami o nadmiernych zapasach - zdecydowali posłowie w piątkowym głosowaniu nad ustawą o nadmiernych zapasach produktów rolnych i produktów cukrowych.

Za przyjęciem ustawy głosowało 318 posłów, przeciw było 109. Nikt się wstrzymał od głosu.

Według ustawy informacje o nadmiernych zapasach należy zgłaszać do Agencji Rynku Rolnego. Za nadmierny zapas produktów rolnych uznaje się taki, który na 1 maja 2004 roku przekracza o co najmniej 10 proc. średni zapas tych produktów z trzech ostatnich lat.

Rząd zaproponował nowelizację ustawy o zapasach produktów rolnych, ponieważ unijna Komisja Europejska sporządzająca listę produktów, o których zapasach należy informować, ostatnio zmieniła jej treść i lista załączona do ustawy stała się nieaktualna.

Przy tym rząd zaproponował, aby lista taka była załącznikiem do rozporządzenia ministra rolnictwa, a nie ustawy, by szybciej wdrażać prawo unijne. Lista określa również wielkości zapasów, zobowiązujących do składania informacji. Posłowie zdecydowali jednak, że lista ma być załącznikiem do ustawy.

W załączniku do projektu rozporządzenia, które rząd dostarczył posłom, jest lista 43 grup towarowych, których zapasy trzeba zgłaszać, w tym mięso drobiowe i wołowe. Właściciele zapasów produktów rolnych mają je zgłaszać do 31 lipca, a produktów cukrowych do 30 czerwca.

Teraz ustawa trafi do Senatu.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...

Dla ułatwienia osobom zainteresowanym pogłębieniem wiedzy w zakresie rzetelności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę