aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Ustawa o produktach regionalnych

9 listopada 2004

Nie w Urzędzie Patentowym a w Ministerstwie Rolnictwa można będzie składać wnioski o rejestrację produktów regionalnych. Stamtąd trafią one do Komisji Europejskiej i po roku producenci otrzymają wyłączność na wytwarzanie tych produktów.

Zakłada to nowa ustawa, która umożliwi ochronę produktów regionalnych zgodnie z zasadami unijnymi. Zgodnie z nowymi zasadami wniosek dotyczący ochrony danego produktu powinna przygotować grupa producentów.

Taki wniosek należy złożyć do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zostanie on rozpatrzony pod względem formalnym i merytorycznym i jeśli zostaną spełnione wymagania określone w rozporządzeniach unijnych, wniosek zostanie przesłany do Komisji Europejskiej.

Od tego momentu na podstawie wpisu na listę ten produkt jest także chroniony w Polsce. Producenci zarejestrowanych przez Komisję Europejską wyrobów regionalnych otrzymają wyłączność na ich wytwarzanie. Będą mieli także prawo do używania unijnych oznaczeń.

Ponadto producenci mogą korzystać z odstępstw od wymogów weterynaryjnych i jeszcze jedna rzecz równie ważna mogą być objęci unijnymi programami pomocowymi.

Zdaniem producentów ustawa nie rozwiązuje wszystkich problemów. Najtrudniej jest sprostać surowym normom sanitarno-weterynaryjnym. "Nasze przepisy regulujące sprzedaż produktów spożywczych są uogólnione do sprzedaży praktycznie każdego produktu przetworzonego czy to jest mięso, czy to jest kapusta, czy to jest każdy inny asortyment. Te przepisy powinny regulować każdy asortyment niezależnie" - uważa Marcin Dudziak z Gospodarstwa P.H.U. Ludwinów.

Natomiast w przypadku produktów tradycyjnych wnioski o ich rejestrację należy składać w Urzędach Marszałkowskich


POWIĄZANE

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie...

Rząd Ukrainy wprowadził zmiany w procedurze weryfikacji eksporterów rolnych w st...

Sądy wciąż będą puchnąć od nowych spraw. Wzrost rdr. będzie nawet 30-proc. W 202...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę