VAT do poprawki

23 sierpnia 2004

Niektóre przepisy ustawy o VAT są niezgodne z prawem Unii Europejskiej, do tego napisana jest ona trudnym, niejasnym językiem, co utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej. Ustawa ta powinna być jak najszybciej poprawiona - uważają przedsiębiorcy z BCC.

- W ocenie przedsiębiorców ustawa - konieczna ze względu na wejście Polski do UE - została napisana zbyt pośpiesznie, mimo, że zawiera wiele zasadniczych zmian. W sumie spowodowało to sytuację, w której przedsiębiorcy nie mieli czasu by zapoznać się z nowymi zasadami i wyjaśnić wszelkie wątpliwości - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor Biura Interwencji BCC Wiesław Zawadzki.

Zawadzki poinformował, że ocenę ustawy o VAT (obowiązującej od 1 maja br.) przygotowano na podstawie sondy wśród członków BCC oraz 2 tysięcy doradców podatkowych. Zdaniem Zawadzkiego, "drastyczna" zmiana prawa od 1 maja br. została dokonana w sposób, który uniemożliwił podatnikom rzetelne zapoznanie się z przepisami, co dawałoby gwarancję na w miarę bezpieczne dostosowanie sposobu prowadzenia działalności gospodarczej do nowych przepisów.

Jako przykład zapisu, który nie jest zgodny z unormowaniami UE, BCC podaje art. 27 ustawy o VAT, dotyczący miejsca świadczenia usług.


POWIĄZANE

Pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych - pożyczki na spłatę zadłużenia zw...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w 2020 r. uruchomił mechanizm dopłat do skład...

Prawie 17 tys. kierowców straciło prawo jazdy w 3 pierwszych miesiącach pandemii...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę