Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

VAT i SAPARD - nierozstrzygnięte wątpliwości

7 czerwca 2004

Wątpliwości wynikające z możliwych różnych interpretacji zapisu Wieloletniej Umowy Finansowej, w zakresie wliczania VAT jako kosztu kwalifikowanego w programie SAPARD, omówiono w specjalnym komunikacie Ministerstwa Finansów.

MF poinformowało, że jedna z interpretacji zakłada, że VAT może być kosztem kwalifikowanym, gdy nie jest odzyskiwany przez beneficjenta, zaś druga – że podatek ten nie jest kosztem kwalifikowanym, jeśli może być odzyskany.

Powodem różnych interpretacji są nie dość precyzyjne zapisy Wieloletniej Umowy Finansowej, podpisanej pomiędzy Komisją Europejską a Rządem Polskim 25 stycznia 2001 roku. W piśmie z 27 kwietnia 2004 r. Krajowy Urzędnik Zatwierdzający zwraca się z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących kwalifikowania VAT. Do chwili obecnej nie znamy stanowiska KE w tej kwestii – poinformowało ministerstwo. Jednocześnie w komunikacie MF podkreślono, że wspomniane wątpliwości nie wpływają na bieżące funkcjonowanie programu SAPARD ani na poziom absorpcji środków z tego programu. Nie ma także obecnie podstaw, aby Krajowy Urzędnik Zatwierdzający z tego powodu mógł rozważać cofnięcie akredytacji dla ARiMR.


POWIĄZANE

Do końca lipca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmuje...

- Jeśli nic nie zmieni się w kwestii legislacji, to o cydrze będziemy mogli zapo...

Trwający od 3 czerwca 2020 r. nabór wniosków w ramach działania „Premie dla młod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę