Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

W budżecie są pieniądze na dopłaty dla rolników

6 października 2004

Niemal wszyscy rolnicy otrzymają w tym roku dopłaty do gruntów, czyli płatności bezpośrednie. Są na to pieniądze w budżecie - zapewnił minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Z uzgodnień z ministrem finansów Mirosławem Gronickim i z premierem Markiem Belką wynika, że w tym roku będziemy mogli wypłacić prawie 100 procent dopłat. Na pewno dostaną je wszyscy ci, którzy złożyli bezbłędnie wypełnione wnioski –  powiedział Olejniczak. Minister dodał, że docelowo będzie dokonywane 30 tys. przelewów dziennie.

Olejniczak przypomniał, że termin wypłat dopłat bezpośrednich za zgodą Komisji Europejskiej został przesunięty z 1 grudnia na 18 października tego roku, co stwarza możliwość wypłacenia nie 50 proc., a blisko 100 proc. dopłat. Jego zdaniem, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest do wypłat technicznie przygotowana.

We wtorek "Rzeczpospolita" podała, że w budżecie jest tylko jedna trzecia pieniędzy potrzebnych na unijne dopłaty dla rolników. W budżecie państwa przeznaczono na ten cel 2,9 mld zł. Tymczasem rolnikom obiecano, że otrzymają łącznie 8,1 mld zł. Z tego powodu w tym roku na pieniądze mogą liczyć tylko ci, którzy pierwsi wypełnili prawidłowo wnioski.

Pod koniec września prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Wojciech Pomajda informował, że wypłaty będą trwały do kwietnia 2005 roku. Polska wynegocjowała dopłaty bezpośrednie na 2004 rok w wysokości do 55 procent wysokości dopłat obowiązujących w starych krajach UE (w 2005 r. - 60 proc., 2006 r. - 65 proc.). Są to maksymalne dopłaty, jakie można osiągnąć, uwzględniając przesunięcie środków z funduszu przeznaczonego na rozwój wsi, jak też dopłaty z budżetu krajowego.


POWIĄZANE

W wyniku pożaru możemy stracić cały dobytek życia. Takie zdarzenie może mieć wie...

Zamknięcie gospodarki wiosną 2020 roku przełożyło się na pierwszy od 30 lat spad...

1. kwietnia startuje Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadzany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę