Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

W cieniu RPP

30 sierpnia 2004

Miniony tydzień dostarczył wielu emocji uczestnikom krajowego rynku walutowego. Wynikały one przede wszystkim z posunięć władz monetarnych, które postanowiły po raz kolejny zaskoczyć inwestorów.

Po wakacyjnej przerwie obrady wznowił Sejm. Rola czynnika politycznego powinna się zwiększać z każdym tygodniem zbliżającym nas do głosowania nad wotum zaufania dla rządu Marka Belki.
Początek tygodnia polska waluta rozpoczęła na poziomach 4,47 wobec euro i 3,62 dla dolara. W poniedziałek pozostawała jeszcze pod wpływem rynku międzynarodowego, gdzie dolar gwałtownie zyskiwał wobec innych walut. W tym dniu złoty stracił na wartości przeszło 2 grosze do waluty amerykańskiej i zyskał 4 grosze do euro. Później rynek reagował praktycznie tylko na działania banku centralnego. W środę RPP zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych o 50 pkt., co wywołało gwałtowną reakcję i wprowadziło na rynek niepotrzebny niepokój. W chwilę po ogłoszeniu tej informacji kurs EUR/PLN spadł o ponad 5 groszy do poziomu 4,3870, a USD/PLN o 4 grosze do blisko 3,62. Potem jednak inwestorzy zagraniczni przystąpili do sprzedaży złotego, który szybko tracił na wartości. W czasie czwartkowej sesji dolar był w sierpniu najdroższy i kosztował ok. 3,73, a cena euro sięgnęła 4,51 zł, czyli najwyższej wartości od 6 tygodni. Koniec tygodnia przyniósł uspokojenie na rynku i złoty odrobił część start.

W piątek po południu 1 euro kosztowało ok. 4,47 zł a dolar 3,69 zł.
Decyzja RPP o podniesieniu kosztu pieniądza (stopa referencyjna wzrosła do 6,50 proc.) wywołała wiele kontrowersji. Rynek oczekiwał podwyżki o 25 pkt. bazowych, która wydawała się uzasadniona ze względu na taką samą wysokość zmian w lipcu oraz dane makroekonomiczne. Inflacja wzrosła co prawda w lipcu do 4,6 proc., jednak nawet ze strony przedstawicieli NBP płynęły sygnały, że dynamika jej wzrostu słabnie. Mimo tego członkowie RPP skupili się na rosnących oczekiwaniach inflacyjnych i wynikach sierpniowej projekcji inflacji, która zostanie upubliczniona dopiero 31 sierpnia br. Na rynku próbowano szukać uzasadnienia tego kroku w rosnących cenach żywności, ale te spadły o 1,7 proc. w ujęciu rocznym. Jednocześnie pojawiły się spekulacje, że będzie to ostatnia podwyżka w tym roku.

Nie do końca zrozumiała polityka władz monetarnych w ostatnich miesiącach spotkała się z krytyką doradcy ekonomicznego prezydenta Witolda Orłowskiego. Jego zdaniem RPP wyznaczyła sobie zbyt ambitny cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. (+/- 1 pkt. proc.) i może to negatywnie odbić się na stanie polskiej gospodarki. W jego ocenie bardziej racjonalnym poziomem byłby cel inflacyjny na poziomie 3,5 proc.

Umocnienie złotego w piątek można także przypisać RPP, jej członek prof. Dariusz Filar, jeden z tzw. „jastrzębi”, czyli zwolenników restrykcyjnej polityki pieniężnej, wskazał na konieczność aktywnych działań ze strony banku centralnego, aby doprowadzić do stabilizacji inflacji na niskim poziomie w Polsce. Mimo że przedział inflacyjny to 1,5 – 3,5 proc., to ważniejszy dla RPP jest środek tego pasma.

W związku ze zdominowaniem wydarzeń w ostatnim tygodniu przez działania NBP polityka grała marginalną rolę. Ta sytuacja może się wkrótce zmienić. Wicepremierowi Hausnerowi udało się w piątek wygrać kolejne głosowanie nad ustawami wchodzącymi w skład planu naprawy finansów publicznych jego autorstwa i skierować projekty do prac w komisji, zostało to jednak osiągnięte w napiętych okolicznościach i nie wróży najlepiej na przyszłość.

Rekomendacje
Nerwowe zachowanie inwestorów w minionym tygodniu może być tylko zapowiedzią tego, co może się stać, gdy dojdzie do poważniejszych zawirowań na scenie politycznej. O ile jeszcze w kilku kolejnych dniach złoty może zyskiwać, to za klika tygodni kursy EUR/PLN i USD/PLN mogą znajdować się na wyraźnie wyższych poziomach. W ostatnich dniach przecena złotego wobec euro i dolara została powstrzymana przy kluczowych poziomach 4,50 dla EUR/PLN i 3,72 dla USD/PLN, a ich przebicie wskazywałoby na silniejszą deprecjacje polskiej waluty.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę