EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

W opinii KRIR

25 września 2008
Przedstawiamy przedłożoną w dniu 23 września   Podsekretarzowi Stanu MRiRW Arturowi Ławniczakowi opinię KRIR do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

W nawiązaniu do pisma z dnia 11 września br. (znak: ROW/pn/ksk-211-3/4550/08),
z którym przekazany został do konsultacji projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych z zadowoleniem przyjmuje do wiadomości zaproponowane zmiany w niniejszym akcie.
Liberalizacja przepisów regulujących rolnicze kwalifikacje zawodowe w zakresie kierunków studiów ze standardami nauczania dotyczącymi rolnictwa w wymiarze łącznym co najmniej 120 godzin jest odzwierciedleniem postulatów samorządu rolniczego zgłaszanych w wielu wystąpieniach do MRiRW w tej sprawie. Mając jednakże na uwadze odpowiednie
i niepodważalne potwierdzenie posiadania kwalifikacji zawodowych przez przejmującego gospodarstwo rolne przed Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, powołując się na uwagi wojewódzkich izb rolniczych, sugerujemy, aby zaproponowane zapisy po nowo brzmiącym drugim zdaniu w ust. 6 załącznika do rozporządzenia uzupełnić następująco:
„Dokumentem potwierdzającym zakres kształcenia na kierunku studiów innym niż wymienione w pkt 1-6, predestynujący do posiadania kwalifikacji zawodowych przydatnych do prowadzenia działalności rolniczej, jest zaświadczenie wydane przez uczelnię wyższą na prośbę zainteresowanego’.
    Jednocześnie, mając na uwadze analogiczne obostrzenia w kwalifikacjach zawodowych osób zainteresowanych pomocą w ramach działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom” PROW 2007-2013, KRIR wnosi  o wprowadzenie analogicznych zmian załącznika w akcie wykonawczym do w/w działania.
                                   

POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w Ministerswie Rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę