informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Więcej znaczy mniej?

3 października 2008
Koszty produkcji rosną a dotacje nie zmieniają się. W tym roku niewiele więcej pieniędzy trafi do kieszeni rolników z dopłat bezpośrednich. A wszystko przez niski kurs euro. Kiedy pięć lat temu po raz pierwszy określano wysokość dopłat bezpośrednich polscy rolnicy dostawali ponad połowę tego, co ich koledzy z tak zwanej starej piętnastki. Kurs, po jakim przeliczano euro wynosił ponad 4 złote i 70 groszy. Teraz przysługuje nam 80% płatności, ale kurs euro, według którego będą wyliczane płatności został ustalony na poziomie 3 złotych i blisko 40 groszy

Renata Mantur, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – „Z uwagi na fakt że rośnie stawka płatności podstawowej finansowana z budżetu unii maleją stawki płatności uzupełniających czyli krajowych.”

Jednolita płatność obszarowa wyniesie niecałe 400 złotych do hektara. To o 38 złotych więcej niż rok temu. Natomiast podstawowa płatność uzupełniająca blisko 270 złotych do hektara, czyli o 25 złotych mniej niż w ubiegłym roku. O prawie 60 złotych zmniejszą się też płatności zwierzęce. W tym roku będzie to blisko 380 złotych do hektara.

Renata Mantur, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – „Rolnik, który uprawia zboża w tym roku otrzyma łącznie do hektara blisko 608 złotych i jest to kwota wyższa o 12 złotych od roku ubiegłego.”

Wypłata dotacji bezpośrednich rozpocznie się 1-go grudnia. W tym roku do rolników trafi w sumie prawie 9 i pół miliarda złotych.

Płatności bezpośrednie 2008    zł/ha
                                        2008             2007
Jednolita płatność obszarowa        339              301
Podstawowa płatność uzupełniając        269            294
Płatności zwierzęce            379            438


POWIĄZANE

Alimentów nie płaci około 315 tys. rodziców. Łącznie mają oni do spłaty długi al...

Zarząd KRIR przekazał opinie do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Roz...

W tym roku 36% Polaków planuje wydać na organizację świąt wielkanocnych nie mnie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę