Więcej znaczy mniej?

3 października 2008
Koszty produkcji rosną a dotacje nie zmieniają się. W tym roku niewiele więcej pieniędzy trafi do kieszeni rolników z dopłat bezpośrednich. A wszystko przez niski kurs euro. Kiedy pięć lat temu po raz pierwszy określano wysokość dopłat bezpośrednich polscy rolnicy dostawali ponad połowę tego, co ich koledzy z tak zwanej starej piętnastki. Kurs, po jakim przeliczano euro wynosił ponad 4 złote i 70 groszy. Teraz przysługuje nam 80% płatności, ale kurs euro, według którego będą wyliczane płatności został ustalony na poziomie 3 złotych i blisko 40 groszy

Renata Mantur, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – „Z uwagi na fakt że rośnie stawka płatności podstawowej finansowana z budżetu unii maleją stawki płatności uzupełniających czyli krajowych.”

Jednolita płatność obszarowa wyniesie niecałe 400 złotych do hektara. To o 38 złotych więcej niż rok temu. Natomiast podstawowa płatność uzupełniająca blisko 270 złotych do hektara, czyli o 25 złotych mniej niż w ubiegłym roku. O prawie 60 złotych zmniejszą się też płatności zwierzęce. W tym roku będzie to blisko 380 złotych do hektara.

Renata Mantur, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – „Rolnik, który uprawia zboża w tym roku otrzyma łącznie do hektara blisko 608 złotych i jest to kwota wyższa o 12 złotych od roku ubiegłego.”

Wypłata dotacji bezpośrednich rozpocznie się 1-go grudnia. W tym roku do rolników trafi w sumie prawie 9 i pół miliarda złotych.

Płatności bezpośrednie 2008    zł/ha
                                        2008             2007
Jednolita płatność obszarowa        339              301
Podstawowa płatność uzupełniając        269            294
Płatności zwierzęce            379            438


POWIĄZANE

Jeszcze dekadę temu w Polsce działało 26 producentów wina. Obecnie jest ich już ...

W ramach unijnego Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” wykorzystano całą kwo...

W PSL ścierają się różne koncepcje ws. startu partii w wyborach do PE; jedną z m...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę