Więcej znaczy mniej?

3 października 2008
Koszty produkcji rosną a dotacje nie zmieniają się. W tym roku niewiele więcej pieniędzy trafi do kieszeni rolników z dopłat bezpośrednich. A wszystko przez niski kurs euro. Kiedy pięć lat temu po raz pierwszy określano wysokość dopłat bezpośrednich polscy rolnicy dostawali ponad połowę tego, co ich koledzy z tak zwanej starej piętnastki. Kurs, po jakim przeliczano euro wynosił ponad 4 złote i 70 groszy. Teraz przysługuje nam 80% płatności, ale kurs euro, według którego będą wyliczane płatności został ustalony na poziomie 3 złotych i blisko 40 groszy

Renata Mantur, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – „Z uwagi na fakt że rośnie stawka płatności podstawowej finansowana z budżetu unii maleją stawki płatności uzupełniających czyli krajowych.”

Jednolita płatność obszarowa wyniesie niecałe 400 złotych do hektara. To o 38 złotych więcej niż rok temu. Natomiast podstawowa płatność uzupełniająca blisko 270 złotych do hektara, czyli o 25 złotych mniej niż w ubiegłym roku. O prawie 60 złotych zmniejszą się też płatności zwierzęce. W tym roku będzie to blisko 380 złotych do hektara.

Renata Mantur, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – „Rolnik, który uprawia zboża w tym roku otrzyma łącznie do hektara blisko 608 złotych i jest to kwota wyższa o 12 złotych od roku ubiegłego.”

Wypłata dotacji bezpośrednich rozpocznie się 1-go grudnia. W tym roku do rolników trafi w sumie prawie 9 i pół miliarda złotych.

Płatności bezpośrednie 2008    zł/ha
                                        2008             2007
Jednolita płatność obszarowa        339              301
Podstawowa płatność uzupełniając        269            294
Płatności zwierzęce            379            438


POWIĄZANE

Spada aktywność fizyczna Polaków. Regularnie sport uprawia co czwarta osoba, pon...

Do 50 proc. wartości instalacji fotowoltaicznej, ale nie więcej niż 5 tys. zł – ...

Co czwarty śmiertelny wypadek drogowy na drogach Unii Europejskiej ma związek z ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę