AGRO-PARK TARGI LUBLIN
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Wkrótce bez zielonej karty

26 listopada 2003

Od 1 maja 2004 r. Polacy wyjeżdżający samochodem do krajów Unii Europejskiej nie będą musieli okazywać na granicy zielonej karty. Jako obowiązkowy dowód ubezpieczenia wystarczy komunikacyjna polisa OC, wystawiona przez którykolwiek z krajowych zakładów ubezpieczeń.

W październiku br. Polska wraz z Estonią, Litwą, Łotwą i Maltą przystąpiły do wielostronnego porozumienia biur narodowych należących do systemu zielonej karty. Sygnatariuszem aneksu do tego porozumienia, do którego należą obecnie 44 państwa, z polskiej strony jest Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Do końca kwietnia 2004 r. dokument ten powinna zaaprobować Komisja Europejska.

Po 1 maja 2004 r. zielona karta przestanie obowiązywać Polaków wyjeżdżających za granicę samochodem do krajów aktualnie należących do Unii Europejskiej, dziesięciu jej przyszłych członków (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia, Cypr, Malta) oraz Chorwacji, Norwegii, Szwajcarii, Islandii. Wtedy polscy kierowcy podróżujący po tych krajach będą mogli legitymować się wyłącznie komunikacyjnym ubezpieczeniem OC, wykupionym w dowolnym towarzystwie majątkowym działającym w Polsce. Polisę tę trzeba mieć zawsze przy sobie i okazywać na każde żądanie zagranicznych służb. Jeśli nieubezpieczonemu uda się jakoś „przemknąć” za granicę, a spowoduje wypadek, odszkodowanie wypłaci Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych, ale później wyegzekwuje zwrot należności od winnego szkody.

Rozszerzenie zakresu terytorialnego komunikacyjnego OC wprowadzają nowe regulacje prawne, m.in. ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 r. Zgodnie z jej zapisami, OC ważne jest po 1 maja 2004 r. na całym obszarze Unii, rozszerzonym o kilka państw. W opinii przedstawicieli towarzystw ubezpieczeniowych, mogą powstać wątpliwości co do ważności niektórych polis OC, wykupionych przed końcem br., a ważnych po 1 maja roku przyszłego, jeśli nie uwzględniały one zwiększonego zakresu ochrony. Czy w związku z tym można spodziewać się dopłat? Trudno na razie powiedzieć. Wiele towarzystw, jak np. PZU, Warta czy Allianz serwują klientom, którzy wykupili u nich polisę OC, zieloną kartę gratis. Do maja jest jeszcze czas, aby wyjaśnić wątpliwości i zapewnić klientom dokumenty w pełni wiarygodne dla służb granicznych.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...

Dla ułatwienia osobom zainteresowanym pogłębieniem wiedzy w zakresie rzetelności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę