aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Wnioski na start.

15 marca 2007
 Wnioski można już składać problem w tym, że na razie do niewielu rolników one dotarły. Agencja Restrukturyzacji uspokaja – druk i wysyłka dokumentów o przyznanie płatności obszarowych jest już w toku. Wszyscy rolnicy powinni je otrzymać w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Dokumenty o przyznanie dopłat na ten rok to tak zwane wnioski spersonalizowane, które częściowo są wypełnione oraz załączniki graficzne, czyli mapki, na których trzeba zaznaczyć działki rolne.

Zdaniem Agencji Restrukturyzacji rolnicy nie mają powodów do obaw. Do tej pory wysłano już prawie pół miliona dokumentów. W tym roku rolnicy po raz pierwszy będą mogli występować o dwie dodatkowe płatności. We wniosku trzeba będzie zaznaczyć grunty, na których będą uprawiane rośliny z przeznaczeniem na cele energetyczne. Właściciele krów, owiec, kóz i koni będą mogli ubiegać się o tak zwane płatności paszowe.

Ale to nie koniec zmian. A najważniejsza jest taka, że w tym roku rolnicy po raz pierwszy będą musieli zapłacić za wypełnienie wniosku pracownikom ośrodków doradztwa rolniczego. Resort rolnictwa szacuje, że przeciętnie rolnicy zapłacą około 50 złotych za wypełnienie dokumentów. Ale w każdym województwie koszty mogą być inne.

Dlatego warto wcześniej sprawdzić cenniki w kilku innych miejscach. Lub zwrócić się o pomoc do samorządu rolniczego. Na wypełnienie i złożenie wniosków bez narażania się na kary za zwłokę rolnicy mają czas do 15 maja.

POWIĄZANE

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie...

Rząd Ukrainy wprowadził zmiany w procedurze weryfikacji eksporterów rolnych w st...

Sądy wciąż będą puchnąć od nowych spraw. Wzrost rdr. będzie nawet 30-proc. W 202...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę