Adama_Spyrale_1-31.05.21

Wszyscy mówią o jednym: niskotowarowe wsparcie

8 listopada 2006

Rolnicy którzy prowadzą małe gospodarstwa mają znowu szanse ubiegać się o dotacje niskotowarowe. Ministerstwo Rolnictwa podjęło decyzję o przesunięciu na ten cel środków z programów cieszących się mniejszym zainteresowaniem. Wnioski przyjmują powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji.

Wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych cieszyło się największym powodzeniem spośród wszystkich programów pomocowych na lata 2004-2006. O dotacje w wysokości blisko pięciu tysięcy złotych wypłacanych przez pięć kolejnych lat wystąpiło ponad 100 tysięcy rolników. Teraz taką szanse mają , ci którzy blisko dwa lata temu nie zdążyli złożyć wniosku.

Jan Krzysztof Ardanowski: - Spodziewamy się, że starczy środków. Nie wiadomo jakie będzie zainteresowanie. W każdym razie dla kilkudziesięciu tysięcy rolników powinno tych środków starczyć.

Leszek Droździel wiceprezes ARiMR: - Nowy nabór dotyczy beneficjentów rolników, którzy prowadzili przez ostatnie 3 lata gospodarstwo rolne i których żywotność gospodarstwa kształtuje się od 2-4 esu.

Pytanie tylko dlaczego zdecydowano się na wznowienie tego programu. Równie dużym zainteresowaniem cieszyło się dostosowanie do standardów unijnych, inwestycje w gospodarstwach rolnych, czy wsparcie dla młodych rolników.

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa jest krótka: większość z tych działań będzie kontynuowana w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13.

Zdaniem Izb Rolniczych to wsparcie jest dla rolników bardzo ważne. - Te środki może nie przyczyniły się do postępu, ale dawały szanse tym gospodarstwom po tych 5 latach na to, że mogłyby się zdecydować, czy będą nadal prowadzić produkcje rolną, czy może odejść od produkcji rolnej. - mówi Wiktor Szmulewicz z Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Rolnicy, którzy spełniają odpowiednie warunki nie powinni zbyt długo zwlekać ze złożeniem dokumentów. W programie obowiązuje bowiem zasada kto pierwszy ten lepszy. Wnioski będą przyjmowane do wyczerpania środków ale nie dłużej niż do końca tego roku.


POWIĄZANE

AGROunia kolejny raz wysłała pismo do premiera, by w podziale pieniędzy z fundus...

Rada - 29 kwietnia 2021 roku - przyjęła decyzję w sprawie zawarcia ze Zjednoczon...

Klienci banków muszą się liczyć z dalszym wzrostem kosztów, prowizji i opłat. Na...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę