Wszyscy mówią o jednym: niskotowarowe wsparcie

8 listopada 2006

Rolnicy którzy prowadzą małe gospodarstwa mają znowu szanse ubiegać się o dotacje niskotowarowe. Ministerstwo Rolnictwa podjęło decyzję o przesunięciu na ten cel środków z programów cieszących się mniejszym zainteresowaniem. Wnioski przyjmują powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji.

Wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych cieszyło się największym powodzeniem spośród wszystkich programów pomocowych na lata 2004-2006. O dotacje w wysokości blisko pięciu tysięcy złotych wypłacanych przez pięć kolejnych lat wystąpiło ponad 100 tysięcy rolników. Teraz taką szanse mają , ci którzy blisko dwa lata temu nie zdążyli złożyć wniosku.

Jan Krzysztof Ardanowski: - Spodziewamy się, że starczy środków. Nie wiadomo jakie będzie zainteresowanie. W każdym razie dla kilkudziesięciu tysięcy rolników powinno tych środków starczyć.

Leszek Droździel wiceprezes ARiMR: - Nowy nabór dotyczy beneficjentów rolników, którzy prowadzili przez ostatnie 3 lata gospodarstwo rolne i których żywotność gospodarstwa kształtuje się od 2-4 esu.

Pytanie tylko dlaczego zdecydowano się na wznowienie tego programu. Równie dużym zainteresowaniem cieszyło się dostosowanie do standardów unijnych, inwestycje w gospodarstwach rolnych, czy wsparcie dla młodych rolników.

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa jest krótka: większość z tych działań będzie kontynuowana w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13.

Zdaniem Izb Rolniczych to wsparcie jest dla rolników bardzo ważne. - Te środki może nie przyczyniły się do postępu, ale dawały szanse tym gospodarstwom po tych 5 latach na to, że mogłyby się zdecydować, czy będą nadal prowadzić produkcje rolną, czy może odejść od produkcji rolnej. - mówi Wiktor Szmulewicz z Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Rolnicy, którzy spełniają odpowiednie warunki nie powinni zbyt długo zwlekać ze złożeniem dokumentów. W programie obowiązuje bowiem zasada kto pierwszy ten lepszy. Wnioski będą przyjmowane do wyczerpania środków ale nie dłużej niż do końca tego roku.


POWIĄZANE

Tylko do 29 lipca 2022 r. w ARiMR będzie można wnioskować o przyznanie pomocy na...

Jeszcze przez niecały tydzień – do 1 sierpnia 2022 r. – rolnicy mogą starać się ...

Zapał inwestorów w odnawialne źródła energii hamuje niestabilność polskiego praw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę