Wydatki na rolnictwo wyniosą w 2005 roku ok. 8 mld złotych

22 października 2004

Wydatki na rolnictwo z budżetu krajowego wyniosą w 2005 roku ok. 8 mld złotych i będą stanowić 3,38 proc. wszystkich wydatków budżetowych, tj. będą o 40 proc. wyższe niż w 2004 roku - poinformował minister Wojciech Olejniczak.

"Poza wydatkami z budżetu państwa, do rolnictwa zostaną skierowane w 2005 roku środki z budżetu Unii Europejskiej z programu Phare, Sapard, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), Sektorowego Programu Operacyjnego (SPO), na Wspólną Politykę Rybacką oraz w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na dopłaty bezpośrednie i interwencje rynkowe, w łącznej kwocie 8 mld 528 mln złotych" - powiedział Olejniczak.

Wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk zwrócił uwagę, że jest to pierwszy całkowicie unijny budżet. A w związku ze zmianą sposobu finansowania i źródeł finansowania coraz więcej wydatków na rolnictwo będzie finansowane ze środków unijnych, a mniej z budżetu krajowego.

W budżecie, którym zarządza wyłącznie minister rolnictwa, jest mniej środków niż w ubiegłym roku o 247 mln złotych w stosunku do 2004 roku. Redukcja wydatków wynika głównie ze zmniejszenia wydatków na Agencję Rynku Rolnego - o 186 mln złotych i o 65 mln złotych na dopłaty do kredytów obrotowych.

Zmniejszenie dotacji dla ARR wynika ze zmiany charakteru tej agencji (realizuje ona zadania WPR i środki na interwencje pochodzą z UE). Zaś kredyty obrotowe w 2005 roku nie będą udzielane, gdyż Komisja Europejska nie wyraziła zgody na ich funkcjonowanie - wyjaśnił Kowalczyk.

Posłowie z komisji postulowali m.in., by z dotacji dla ARR przesunąć 50 mln złotych na dopłaty do nawozów wapniowych - 25 mln złotych oraz przesunięcie 15 mln zł na dopłaty do kredytów obrotowych. Podkreślali, że zbyt mało pieniędzy jest przeznaczone m.in. na postęp biologiczny i zwalczanie chorób zwierząt oraz doradztwo rolnicze.

Kowalczyk zaznaczył, że Komisja Europejska nie przewiduje wsparcia rolnictwa w postaci dopłacania do wapnowania gleb. Nie jest także możliwe dopłacanie do kredytów obrotowych, ponieważ w 2005 roku już ich nie będzie. Olejniczak doradzał posłom by te środki przesunąć na dofinansowanie szkół rolniczych.

Z przedstawionego przez główną księgową Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Elżbietę Suprun planu budżetu na 2005 roku wynika, że wydatki agencji ogółem (łącznie z unijnymi) wyniosą ponad 13 mld złotych.

Natomiast w działalności krajowej w budżecie na 2005 rok ARiMR zabraknie 545 mln zł. Brakuje także pieniędzy na utrzymanie systemów informatycznych - w wysokości 150 mln złotych. W sumie niedobór środków szacowany jest na 900 mln złotych - podkreśliła Suprun.

Budżet Agencji Rynku Rolnego na 2005 rok zaplanowany jest w wysokości 75 proc. tegorocznego. Wydatki są zaplanowane na kwotę ok. 613 mln złotych. Agencja obecnie działa ze stratą.

W poprzednich latach Agencja musiała zaciągnąć kredyt na sfinansowanie działań interwencyjnych. ARR spłaca kredyt i na koniec roku prawdopodobnie będzie miała deficyt w wysokości 652 mln złotych, podczas gdy na koniec 2003 roku wynosił on 1,2 mld złotych.

Koszty na funkcjonowania Agencji na ten rok zaplanowane zostały w wysokości ok. 198 mln złotych, są one o 10 mln niższe niż w 2004 roku.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę