EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Wyższe kary za wycinkę drzew

12 maja 2003

Dwukrotnie wzrosną jednostkowe stawki kar za bezprawną wycinkę drzew. Nowe stawki kar i opłat za usuwanie drzew i krzewów określają nowe przepisy ekologiczne.

Rząd wydał 6 bm. dwa nowe rozporządzenia w sprawie stawek opłat za wycinkę drzew i krzewów oraz kar za ich bezprawne usuwanie. Obecne rozporządzenie dotyczące wycinki drzew z 1997 r. wygasa bowiem 30 czerwca br. Za usuwanie drzew i krzewów starszych niż 5-letnie osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, ale działające w celu nie związanym z działalnością gospodarczą, zapłacą 10 proc. normalnej opłaty.

Warto przypomnieć, że dotychczas osoby te wnosiły opłaty za wycinkę, jeśli nieruchomość, na której rosły drzewa lub krzewy, była wykorzystywana na działalność gospodarczą.

Nowe rozporządzenie określa też dokładnie rodzaje i gatunki drzew lub krzewów, za których usunięcie pobierana jest opłata oraz jednostkowe stawki tych opłat. Opłata za usunięcie krzewów wynosi 129,90 zł za 1 mkw. powierzchni pokrytej krzewami. Drzewa podzielono natomiast na cztery grupy. Stawki obliczane są za 1 cm obwodu drzewa na wysokości 1,3 m. Wysokość opłaty za 1 cm obwodu waha się od 10,82 zł za 1 cm (przy obwodzie do 25 cm) do 58,54 zł/cm (powyżej 200 cm obwodu). Najwyższe stawki - za usunięcie jodły czy miłorzębu - wynoszą odpowiednio 375 zł/cm i 1496,3 zł/cm.

Rząd chce też, aby jednostkowe kary za 1 cm obwodu drzewa usuniętego bez zezwolenia wzrosły - w stosunku do obowiązujących aktualnie przepisów - o 100 proc. Przykładowo, za bezprawne usunięcie topoli lub wierzby zapłacimy karę od 23 zł/cm obwodu najcieńszych pni na wysokości 130 cm do 117 zł/cm, gdy obwód drzewa przekracza 200 cm. W przypadku usuwania drzew na obszarze ochrony uzdrowiskowej, na ogólnie dostępnym terenie zieleni lub na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków jednostkowe stawki kar będą podwyższane o 50 proc. Za usunięcie drzew obumarłych zapłacimy natomiast 10 proc. normalnej kary.


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w Ministerswie Rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę