Wzrastają dochody rolników

26 listopada 2004

Poprawia się sytuacja ekonomiczna polskiej wsi. Rolnicy odczuwają efekty naszego wejścia do Unii Europejskiej. Z najnowszego raportu o stanie wsi wynika, że ten rok jest pierwszy od wielu lat w którym wzrastają dochody rolników.

Autor raportu profesor Jerzy Wilkin z Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił, że efektem poprawy ekonomicznej wsi jest zmiana nastrojów wśród rolników. W rozmowie z IAR profesor Wilkin poinformował, że po raz pierwszy większość rolników ocenia pozytywnie wejście Polski do Unii Europejskiej.

Zdaniem socjologa Tomasza Żukowskiego w cięgu kilku lat być może dojdzie do całkowitego zniwelowania różnic społecznych między wsią a miastem. Chodzi między innymi o ocenianie reform ekonomicznych czy stosunek do rzeczy nowych.

Wiceminister rolnictwa Daria Oleszczuk nie jest zaskoczona zmianami nastrojów na wsi. Jej zdaniem rolnicy stanęli na wysokości zadania, dostosowali gospodarstwa do wymogów unijnych i masowo zgłosili się po dopłaty bezpośrednie. To dało pozytywne efekty w postaci większych dochodów.

W latach 2004-2006 na polską wieś ma trafić około10 mld euro, w tym ponad 5 miliardów przeznaczone będzie na płatności bezpośrednie, a prawie 3 miliardy euro na wdrożenie Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich.


POWIĄZANE

Tylko do 29 lipca 2022 r. w ARiMR będzie można wnioskować o przyznanie pomocy na...

Jeszcze przez niecały tydzień – do 1 sierpnia 2022 r. – rolnicy mogą starać się ...

Zapał inwestorów w odnawialne źródła energii hamuje niestabilność polskiego praw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę