aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zakaz polowań na wilki przy granicy z Polską

6 listopada 2015
Polskie i słowackie wilki, które żyją na pograniczu obu krajów nie będą zabijane przez myśliwych. Słowacki Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadził całkowity zakaz polowań na te drapieżniki przy granicy z Polską oraz w obszarach Natura 2000 na terenie Słowacji.

Od wielu lat były prowadzone działania na rzecz zaprzestania odstrzału wilków na Słowacji. Słowacy prowadzili odstrzał, pomimo braku danych o liczebności tego gatunku. Strona słowacka nie chciała się jednak zgodzić nawet na postulat przyrodników i organizacji ekologicznych, aby w strefie przygranicznej z Polską nie strzelać do tych drapieżników.

Polowania były głównym powodem śmiertelności wilka na Słowacji. Średnio myśliwi zabijali rocznie do 150 wilków. Odstrzały nie znajdowały się pod kontrolą a roczne limity były przekraczane. Decyzja słowackiego ministerstwa oznacza, że większość terenów kluczowych dla wilka na Słowacji, czyli przy granicy z Polską i na obszarach Natura 2000, będzie niedostępna dla myśliwych. Wprowadzenie zakazu polowań przy granicy w Polską i w obszarach Natura 2000 oznacza, że myśliwi będą musieli wycofać się z większości terenów istotnych dla zachowania tego gatunku.

Ochrony wilka nie byłoby bez wytrwałych działań na rzecz ochrony wilka ze strony słowackiego Stowarzyszenia Lesoochranárskie Zoskupenie VLK – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Stronę polską reprezentowały w tych działaniach Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, przy wsparciu WWF Polska.

W 2013 roku do Komisji Europejskiej została skierowana skarga w związku z polowaniami na wilki na Słowacji. W rezultacie Komisja wszczęła procedurę dotyczącą naruszenia przepisów i zobowiązań wynikających z unijnej dyrektywy siedliskowej. W rezultacie Słowacy musieli zmniejszyć limit połowowy do 80 wilków, czyli o połowę. Wprowadzono też obowiązek kontroli zabitego zwierzęcia, aby zapobiec zgłaszaniu trofeów pozyskanych podczas okresu ochronnego dla wilka. Doprowadziło to do drastycznego spadku liczby odstrzelonych wilków do 24 osobników w sezonie 2013/2014.

Teraz słowackie władze wprowadziły kolejne ograniczenie dotyczące obszarów, gdzie można polować na wilki. WWF Polska stoi na stanowisku całkowitego zaprzestania polowań na wilka na Słowacji. Słowacy wciąż będą mogli odstrzelić 90 osobników w tym sezonie łowieckim pomimo braku odpowiedniej wiedzy na temat rzeczywistej liczebności gatunku. Problemem pozostaje tez ochrona wilka u wschodnich sąsiadów Polski.

Nasz kraj pełni niezwykle ważną rolę w zachowaniu tego gatunku w granicach Unii Europejskiej – dodaje Średziński. – Wilka powinniśmy chronić, bo z powodzeniem może zastępować myśliwych w regulacji liczebności zwierząt kopytnych. Jest też sojusznikiem leśników i rolników, ograniczając presję na uprawy leśne i rolne. Natomiast konflikty z hodowcami zwierząt możemy rozwiązywać. Przekazaliśmy już 110 zestawów pastuchów elektrycznych i 35 psów pasterskich do zabezpieczenia stad zwierząt, które ograniczają ryzyko tego konfliktu.

W ramach akcji „Zaadoptuj wilka”, WWF Polska rozpoczął kampanię telewizyjną, której celem jest upowszechnianie wiedzy na temat tego zwierzęcia, a także uświadomienie, że powinniśmy wspierać jego ochronę. Jedną z form tego wsparcia jest wirtualna adopcja wilka na stronie pomagamwilkom.pl. Zebrane w ten sposób środki posłużą na zakup kolejnych pastuchów elektrycznych dla hodowców oraz na prowadzenie badań i monitoringu wilków, ze szczególnym uwzględnieniem polskich Karpat. Kampanii towarzyszą także działania na rzecz zmiany wizerunku złego wilka. We współpracy ze znanymi rysownikami WWF chce pokazać, że wilk nie musi być wyłącznie tym najgorszym bohaterem polskiej kultury.

Wilka można zaadoptować na stronie: www.pomagamwilkom.pl

POWIĄZANE

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Jak wynika z danych przekazanych przez GIP PIP, w I kw. 2024 r. wpłynęło 255 ska...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę