Zapomogi z funduszu składkowego KRUS będą wypłacane przez Izby Rolnicze

22 grudnia 2015
Zapomogi z funduszu składkowego KRUS dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w wyniku sierpniowych wichur wypłacą poszkodowanym Izby Rolnicze. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Krajowa Rada Izb Rolniczych podpisały porozumienie, że to samorząd rolniczy będzie pośredniczył w udzieleniu tej pomocy rolnikom - poinformowała rzecznik KRUS Maria Lewandowska.

Wnioski o pomoc będą przyjmowane do 30 września, chyba, że wcześniej środki zostaną wyczerpane. Łączna kwota zapomóg wyniesie milion zł. Mają być przeznaczone na likwidację szkód w gospodarstwach w znacznym stopniu poszkodowanych przez wichury, co oceniły Gminne Komisje Szacowania Strat.

Jednorazowe zapomogi mogą uzyskać osoby objęte ubezpieczeniem społecznym rolników i uprawnione do świadczeń z KRUS z dotkniętych wichurami gospodarstw w województwach: łódzkim, mazowieckim, opolskim, podlaskim i śląskim.

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku kataklizmu mogą się zgłaszać do placówek terenowych i oddziałów regionalnych KRUS oraz biur izb rolniczych w tych pięciu województwach.

Druki wniosków o pomoc można znaleźć w internecie na stronach KRUS (www.krus.gov.pl) i Krajowej Rady Izb Rolniczych (www.krir.pl) oraz w jednostkach KRUS i biurach izb rolniczych. We wniosku, rolnicy podają numer kontra, na które ma trafić zapomoga.

Oprócz środków z KRUS ministerstwo rolnictwa przeznaczyło 15 mln zł na wsparcie gospodarstw poszkodowanych w wyniku ostatnich huraganów. Środki będą wypłacane w postaci zasiłku socjalnego na wznowienie produkcji, remont maszyn i bieżące działania w gospodarstwie. Jedno gospodarstwo może z tej puli uzyskać do 15 tys. zł. Resort uruchomił też dodatkowo limity środków na kredyty klęskowe oraz kredyty preferencyjne. Rząd wypłacił też poszkodowanym odszkodowania z puli do 50 mln zł.


POWIĄZANE

Rolnicy, którzy w związku z wystąpieniem suszy lub powodzi w 2019 r. ponieśli st...

W I półroczu 2020 r. doszło do niemal niezauważalnej (0,9%) obniżki cen OC w por...

Zgodnie ze wstępnymi danymi zagregowany indeks PMI (dla przetwórstwa i sektora u...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę