dnikukurydzy_210818

Zapomogi z funduszu składkowego KRUS będą wypłacane przez Izby Rolnicze

22 grudnia 2015
Zapomogi z funduszu składkowego KRUS dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w wyniku sierpniowych wichur wypłacą poszkodowanym Izby Rolnicze. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Krajowa Rada Izb Rolniczych podpisały porozumienie, że to samorząd rolniczy będzie pośredniczył w udzieleniu tej pomocy rolnikom - poinformowała rzecznik KRUS Maria Lewandowska.

Wnioski o pomoc będą przyjmowane do 30 września, chyba, że wcześniej środki zostaną wyczerpane. Łączna kwota zapomóg wyniesie milion zł. Mają być przeznaczone na likwidację szkód w gospodarstwach w znacznym stopniu poszkodowanych przez wichury, co oceniły Gminne Komisje Szacowania Strat.

Jednorazowe zapomogi mogą uzyskać osoby objęte ubezpieczeniem społecznym rolników i uprawnione do świadczeń z KRUS z dotkniętych wichurami gospodarstw w województwach: łódzkim, mazowieckim, opolskim, podlaskim i śląskim.

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku kataklizmu mogą się zgłaszać do placówek terenowych i oddziałów regionalnych KRUS oraz biur izb rolniczych w tych pięciu województwach.

Druki wniosków o pomoc można znaleźć w internecie na stronach KRUS (www.krus.gov.pl) i Krajowej Rady Izb Rolniczych (www.krir.pl) oraz w jednostkach KRUS i biurach izb rolniczych. We wniosku, rolnicy podają numer kontra, na które ma trafić zapomoga.

Oprócz środków z KRUS ministerstwo rolnictwa przeznaczyło 15 mln zł na wsparcie gospodarstw poszkodowanych w wyniku ostatnich huraganów. Środki będą wypłacane w postaci zasiłku socjalnego na wznowienie produkcji, remont maszyn i bieżące działania w gospodarstwie. Jedno gospodarstwo może z tej puli uzyskać do 15 tys. zł. Resort uruchomił też dodatkowo limity środków na kredyty klęskowe oraz kredyty preferencyjne. Rząd wypłacił też poszkodowanym odszkodowania z puli do 50 mln zł.


POWIĄZANE

W kończącym się w piątek naborze wniosków ws. pomocy suszowej Agencja Restruktur...

Znak promujący polskie marki piwa: „Proudly made in Poland” został zaprezentowan...

Brytyjski serwis śledczy Bellingcat podał, że dwaj agenci rosyjskiego wywiadu wo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę