EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Zbyt mało pieniędzy na interwencje w rolnictwie

23 października 2002

Na interwencję w rolnictwie w 2002 r. zostanie wydanych łącznie około 2 mld zł. Nie wystarczy to jednak na zrekompensowanie spadku cen produktów rolnych - wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa. Subsydia stanowiły w 2001 r. około 10 proc. wartości dochodów rolnictwa, podczas gdy w krajach UE z rządowych subsydiów pochodzi 40 proc. dochodów rolniczych.

Według danych resortu, dochody polskich rolników spadły o ponad 10 proc. w 2001 r., w stosunku do roku poprzedniego, i o 47 proc. w stosunku do roku 1997. Tymczasem w krajach UE dochody wzrosły w 2001 r. o 3,3 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Rolnicy uzyskują obecnie najmniejsze dochody spośród wszystkich grup społecznych w Polsce. W 2001 r. rodziny pracownicze uzyskały dochody wyższe od rolniczych o 38 proc., a emeryci i renciści o 33 proc.

Wysokie, 25-procentowe bezrobocie utrudnia zmiany strukturalne na wsi. 1,3 mln mieszkańców wsi to zarejestrowani bezrobotni, a bezrobocie ukryte szacowane jest na 1 mln osób.

Według ministerstwa, proces modernizacji gospodarstw zostanie zahamowany, jeśli rolnicy nie otrzymają większego wsparcia z budżetu państwa. Gospodarstwa te nie będą mogły konkurować z unijnymi, do których od 40 lat transferowane są środki z innych działów gospodarki.

Potrzebny jest również wzrost nakładów z budżetu na realizację programów przedakcesyjnych PHARE i SAPARD. Kosztowne jest także przygotowanie Agencji Rynku Rolnego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do pełnienia funkcji płatniczych oraz przygotowanie systemu IACS.

Resort zapowiada, że w 2003 r. wydatki na rolnictwo (łącznie ze środkami z UE) wzrosną o 16 proc. w stosunku do planowanych na ten rok, czyli z 5,08 mld zł w 2002 r. wzrosną do 5,9 mld zł w 2003 r.

Ponad 600 mln zł z wydatków budżetowych zostanie przekazane w 2002 r. na postęp biologiczny w produkcji roślinnej i zwierzęcej. 1,6 mln zł zaplanowano dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – w tym na dopłaty do kredytów inwestycyjnych. Prawie 850 mln zł przewidziano dla Agencji Rynku Rolnego i Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

W 2002 r. utrzymuje się ujemne saldo obrotów towarami rolno- spożywczymi. Przez 7 miesięcy br. sprowadzono do Polski 486 tys. ton zbóż, a w 2001 r. - 950 tys. ton.

Resort szacuje zbiory zbóż w 2002 r. na 26,8 mln ton, czyli 0,6 proc. mniej od ubiegłorocznych. Zbiory ziemniaków wyniosły ponad 16 mln ton, czyli o 13-17 proc. mniej od ubiegłorocznych. Zebrano ok. 12 mln ton buraków cukrowych tj. o 1-6 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Zbiory Rzepaku i rzepiku były o 0,6 proc. mniejsze i wyniosły 1 mln ton.

Zbiory warzyw i owoców wyniosły odpowiednio 4,5 i 2,6 mln ton i wzrosły odpowiednio o 14 proc. i 9 proc.

Z danych ministerstwa wynika, że w 2002 r. następuje szybki wzrost stanu liczebnego trzody chlewnej, wzrasta też produkcja drobiarska.

POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w Ministerswie Rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę