aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zdaniem ministra Olejniczaka rolnicy nie powinni sprzedawać tanio zboża

9 sierpnia 2004

Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak uważa, że rolnicy nie powinni sprzedawać zboża po zaniżonej cenie, lecz magazynować je choćby do listopada br., kiedy to uruchomiony zostanie system interwencyjny skupu pszenicy w cenie 101 euro za tonę.

Nie ma żadnego powodu, by w tym roku rolnicy sprzedali zboże taniej niż za 101 euro. Producenci pasz nie mają w magazynach żadnych zapasów, więc muszą zboże kupić. Jeśli tego nie uczynią do 1 listopada, wtedy zboże będzie droższe –  powiedział w piątek dziennikarzom minister po spotkaniu z producentami zbóż oraz właścicielami magazynów w Szczecinie.

Według Olejniczaka są podmioty, które płacą "uczciwie", po 440-450 zł za tonę pszenicy, ale są też takie, które chcą "za wszelką cenę obłupić rolników" kupując jak najtaniej i drożej sprzedać np. na rynku Unii Europejskiej. Tanie zboże nie oznacza też, że będzie tania mąka - dodał, wyjaśniając, że jeśli pszenica będzie wyeksportowana, to cena mąki może pójść w górę.

Powinniśmy wspólnie informować rolników, by zboże przetrzymali –  zwrócił się minister do dziennikarzy. Jestem zadowolonym ministrem rolnictwa dlatego, że w tym roku mamy wysokie plony - zaznaczył. To gwarantuje nam stabilizację, jeżeli tylko przeciwstawimy się próbom wykorzystania tej sytuacji przez firmy handlujące zbożem –  powiedział.

Poinformował, że np. tegoroczne plony rzepaku w niektórych regionach kraju są dwukrotnie wyższe niż w roku ubiegłym. Olejniczak powiedział, że według jego aktualnej wiedzy około 95 proc. powierzchni kraju zostanie objętych dopłatami bezpośrednimi.
Ich wypłata dla wszystkich rolników to jest około 8 mld zł. Te pieniądze trafią na konta rolników w ciągu 2-3 miesięcy od grudnia tego roku –  dodał.


POWIĄZANE

W sprawozdaniu z cyfrowej dekady 2024 wezwano do zintensyfikowania wspólnych dzi...

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę