aaa_TSW_2023
CTR_2023

Złoty liczy na budżet

25 stycznia 2006
Wtorkowy poranek przyniósł osłabienie złotówki do poziomu 3,8560 za euro. Inwestorzy czekali na informacje gospodarcze oraz dochodzące z ulicy Wiejskiej w Warszawie wiadomości nt. budżetu.

Wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce, według danych GUS, był niższy od spodziewanego i wyniósł 6,3 proc., a stopa bezrobocia wzrosła do 17,6 proc. W reakcji na spadek sprzedaży spadła rentowność polskich obligacji (obniżka stóp w styczniu stała się jeszcze bardziej prawdopodobna), jednak gorsze dane nie odbiły się na wartości złotego, inwestorzy czekali już na popołudniowe głosowanie nad projektem budżetu na 2006 r. Wstępne analizy wypowiedzi polityków pozwalały przypuszczać, że budżet powinien zostać przyjęty. Stało się to niemal pewne po wypowiedzi szefa klubu PiS Przemysława Gosiewskiego o osiągniętym porozumieniu z Samoobroną, PSL i LPR. Złoty w tym czasie szybko umocnił się do dziennych maksimów: 3,82 zł za euro i 3,11 za dolara.

Podane przez GUS o 16.00 dane potwierdziły oczekiwania. Inflacja bazowa wyniosła jedynie 1,1 proc.

Krótkoterminowa prognoza

Przyjęcie budżetu i powstanie koalicji może oznaczać umocnienie się złotówki do euro. Najbliższy poziom wsparcia to 3,75. Z kolei wcześniejsze wybory i obniżenie przez RPP stóp procentowych może wpłynąć na wzrost kursu EUR/PLN do poziomu oporu 3,87.


POWIĄZANE

Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np....

Nowe przepisy mają zapewnić dostęp do informacji i części zamiennych dla wszystk...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę