aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Złoty mocniejszy

2 grudnia 2003

Złoty umocnił się w poniedziałek zarówno wobec euro, jak i wobec dolara dzięki lepszym danym o bilansie płatniczym w październiku oraz informacjom o planach podaży papierów skarbowych w pierwszym kwartale 2004 roku.

Złoty kończy dzień mocniejszy niż w piątek i niż w całym zeszłym tygodniu. Do umocnienia złotego przyczyniły się dobre dane o bilansie płatniczym w październiku oraz informacje o planie podaży obligacji w pierwszym kwartale 2004 roku –  powiedział PAP Mateusz Bieniek, dealer walutowy z BPH PBK. Nominalnie złoty w poniedziałek umocnił się o 2,2 gr wobec euro w porównaniu z piątkowym zamknięciem oraz 2,5 gr wobec dolara. Około godz. 16.45 euro wyceniano na 4,6530 zł, a dolara na 3,88 zł. Pod koniec dnia euro wyceniano na 1,1993 dolara, wobec 1,1985 w piątek.

Narodowy Bank Polski podał w piątek, że nadwyżka w obrotach bieżących w październiku niespodziewanie wzrosła do 198 mln euro, z 58 mln euro we wrześniu 2003 roku. Natomiast w poniedziałek na rynek dotarły informacje o tym, że resort finansów zamierza w I kwartale 2004 roku skoncentrować się na emisji papierów o terminie wykupu do dwóch lat oraz na euroobligacjach. MF planuje w pierwszym kwartale 2004 roku emisję na rynki zagraniczne o wartości 4-5 mld euro. Ponadto emisja obligacji na rynku krajowym ma wynieść 10-13,5 mld zł, a emisja bonów 16-21,6 mld zł. Te wiadomości w krótkim terminie mogą być wsparciem dla złotego. Ale można też sądzić, że w dłuższym czasie wielkość polskiego długu będzie uzależniona od wahań euro – ocenia Bieniek.

Informacje o wielkości podaży papierów skarbowych wywołały też wzrost cen obligacji na rynku wtórnym. Informacje o podaży w pierwszym kwartale 2004 roku były bardzo dobre dla rynku i ustawiły go na cały dzień. Oznacza to bowiem, że emisja w pierwszym kwartale przyszłego roku będzie mniejsza niż w pierwszym kwartale bieżącego roku –  powiedział Przemysław Magda, dealer obligacji z Banku Handlowego. Rentowność obligacji OK0805 spadła o 2 pkt bazowe - do 6,70 proc., pięciolatek DS0509 spadła o 37 pkt - do 7,33 proc., a dziesięciolatek DS1013 spadła o 25 pkt - do 7,12 proc. MF podał też w poniedziałek, że zaoferuje na przetargu w środę obligacje OK0406 o wartości 2 mld zł


POWIĄZANE

W sprawozdaniu z cyfrowej dekady 2024 wezwano do zintensyfikowania wspólnych dzi...

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę