aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Złoty może się umacniać

23 lipca 2004

Euro kosztowało w ostatnich dniach najmniej od dziesięciu miesięcy, a dolar aż od ponad pięciu lat! Analitycy spodziewają się, że ceny te mogą jeszcze spaść. Od początku maja złoty umocnił się względem euro o 8 proc., a względem dolara - o 12 proc.

Umocnienie to jest przede wszystkim zasługą premiera Marka Belki - inwestorom wystarczyło już same jego powołanie, nawet bez wotum zaufania. Złoty silnie zareagował też na przyjęcie przez Sejm ustawy o waloryzacji rent i emerytur w kształcie, który zapewnia oszczędności dla budżetu. - Ustawa przeszła dzięki głosom Platformy Obywatelskiej. To dobrze wróży kolejnym ustawom z planu Hausnera - mówi Marek Węgrzanowski, analityk Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej.

To były czynniki stricte polityczne. - Teraz na znaczeniu zyskiwać będzie gospodarka. W polityce raczej niewiele się zmieni z punktu widzenia graczy walutowych. Belka jest premierem i nim będzie, karuzela nazwisk w rządzie już ich tak bardzo nie interesuje. Teraz ważniejszy będzie przyszłoroczny budżet, inflacja i realizacja planu Hausnera - przyznaje Paweł Wołczyński, szef dilerów Société Générale. - A kondycja gospodarki jest dobra. W II kwartale będziemy mieć ok. 6-proc. wzrost PKB - zgadza się Węgrzanowski. I choć spodziewany dalszy wzrost inflacji będzie po części negatywną konsekwencją wzrostu gospodarczego, to inwestorów wcale to nie zniechęca. - Wzrost inflacji spotka się z reakcją Rady Polityki Pieniężnej, a wyższe stopy procentowe to jeszcze bardziej opłacalne inwestowanie w naszą walutę i obligacje - dodaje analityk WGI.

Inwestorzy już na te podwyżki czekają. To widać szczególnie po publikacji danych, które do takiej decyzji przybliżają. Gdy GUS informował o wzrostach inflacji, złoty od razu szedł do góry. - I właśnie podwyżki, które nastąpią latem sprawią, że kurs euro spadnie nawet do 4,37 zł we wrześniu - przewiduje Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku.

Magnes wyższych rentowności będzie tak silnie przyciągał inwestorów, że reakcja na niepokojące sygnały, które mogą nastąpić, będzie słabsza niż zazwyczaj. - A napięcia mogą się pojawić przy kolejnych ustawach z planu Hausnera, jeśli SdPl nie będzie ich popierał, podczas debaty nad przyszłorocznym budżetem oraz głosowaniu nad powtórnym wotum zaufania dla rządu - zgadza się Marek Węgrzanowski z WGI.

Może się jednak okazać, że nasze stopy to za mało. - Być może inwestor będzie wolał Stany Zjednoczone, gdzie perspektywy gospodarki też są solidne (wzrost gospodarczy 4,7-5 proc. PKB w tym roku), ale sytuacja bardziej stabilna. Na dodatek tam też zapowiadają się podwyżki stóp procentowych - zastrzega Węgrzanowski. Mogliśmy się o tym przekonać po ostatnich wypowiedziach prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Alana Greenspana, który mówił, że USA cieszą się już solidnym wzrostem gospodarczym. W odpowiedzi na te słowa część kapitału portfelowego przepłynęła z rynków wschodzących właśnie do Stanów. Czynnik zewnętrzny może być o tyle istotny, że udział kapitału zagranicznego w polskim rynku walutowym wynosi nawet 70 proc.

Choć na razie mamy do czynienia z korektą kursu złotego, to analitycy są przekonani, że do końca roku będzie on zyskiwał na wartości. Każdy jednak przedstawia inną prognozę kursów walut w grudniu. To jednak wynik także różnych prognoz kursu euro względem dolara. Marek Węgrzanowski z WGI spodziewa się, że dolar będzie się umacniał w reakcją na podwyżki stóp w Stanach. Z kolei Arkadiusz Krześniak uważa, że euro będzie się jeszcze umacniać, choć obecnie słabnie. - Ten trend potrwa jeszcze z rok. Do dolara zniechęcać będą trudności z finansowaniem wysokiego deficytu obrotów bieżących. I wyższe stopy na długo nie pomogą - przewiduje.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę