CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Złoty nadal mocny

24 listopada 2004

We wtorek rozpoczęło się posiedzenie RPP, ale to nie miało żadnego wpływu na rynki finansowe. Złoty wahał się w rytm zmian kursu eurodolara. O 16.00 została podana październikowa inflacja bazowa (wzrosła o 2,4 proc.). Dane te nie miały żadnego wpływu na rynki finansowe, bo nie zmieniły oczekiwań odnośnie decyzji RPP.

Złotego nie osłabiły również rozważania wiceministra Krzysztofa Patera dotyczące możliwości odejścia z rządu, ani oświadczenie ministra finansów Mirosława Gronickiego twierdzącego, że jeśli rządowy projekt podniesienia składek ZUS znowu w Sejmie nie zostanie przegłosowany to trzeba będzie podnieść podatki pośrednie. Niczego nie zmieniła również dyskusja budżetowa w Sejmie. Reagował tylko (negatywnie) rynek akcji. Któryś z tych rynków musi się mylić. Takie zachowanie naszej waluty sygnalizuje ciągle, że rynek jest w fazie niezdrowej euforii.
W środę Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o poziomie stóp procentowych. Rynek oczekuje braku podwyżki stóp i tak też powinna postąpić Rada (inflacja będzie malała, złoty jest bardzo silny, a dynamika produkcji spada). Jednak decyzje RPP od dłuższego czasu są tak zaskakujące, że rynki powinny wejść w fazę wyczekiwania. Zostawienie stóp bez zmian nie powinno spowodować żadnej reakcji (może lekkie i chwilowe osłabienie złotego). Podwyżka zostałaby bardzo negatywnie przyjęta przez rynek akcji. Teoretycznie złoty po takiej decyzji powinien się umocnić, ale ponieważ rynek jest już krańcowo wykupiony to nie można wykluczyć, że reakcja będzie wręcz przeciwna i nastąpi realizacja zysków.
O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 3,2160 złotego, a jedno euro na 4,2043 złotego (odchyl.– 12,236 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Nie widać sygnału, który zapowiadałby trwałe osłabienie złotego. Kolejne wsparcie (bardzo poważne) na EUR/PLN jest dopiero na poziomie 4,14 zł. Sygnałem sprzedaży polskie waluty byłoby przełamanie w górę 4,27 za euro. W stosunku do złotego dolar jest w kanale trendu spadkowego z dolnym ograniczeniem na poziomie 3,21 zł. Gdyby opuścił ten kanał to mógłby osłabnąć nawet do 3,14 zł. Sygnałem sprzedaży złotego byłoby pokonanie poziomu 3,28 zł.


POWIĄZANE

Po siedmiu latach negocjacji, w czwartek wchodzi w życie unijno-kanadyjska umowa...

Zamierzam podjąć rozmowy z resortem sprawiedliwości w sprawie przepisów wyłączaj...

10,6 tys. gospodarstw domowych na Podkarpaciu będzie wyposażonych w instalacje O...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę