aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Złoty nadal silny

9 listopada 2004

Można było obawiać się, że zakończenie oferty PKO BP rozpocznie wyprzedzające osłabienie złotego (większość analityków oczekuje korekty po wymianie walut na kupno akcji banku), ale do tego nie doszło. Jednak dobre informacje również nie wywołały większego wzmocnienia.

Podczas aukcji bonów skarbowych popyt blisko 4-krotnie przewyższył podaż i to przy spadku średniej rentowności. Poza tym wicepremier Jerzy Hausner powiedział, że tegoroczny deficyt budżetowy powinien być niższy o 2 - 5 mld zł w stosunku do planowanego (45,3 mld zł.). Takie informacje powinny wzmocnić złotego, ale rynek zignorował tę informację, a wartość złotego zmieniała się w rytm zmian na kursu EUR/USD. Na rynku akcji również panował spokój, ale nastąpił tam ostry podział na drożejące i taniejące spółki (najwyraźniej w oczekiwaniu lub w reakcji na wyniki spółek).
Kurs EUR/PLN przebywał przez większość sesji w wąskim przedziale 4,27-28. W godzinach porannych spadł nawet do 4,2540 i był najniższy od półtora roku. Notowania dolara były również rekordowo niskie, które kosztowały nawet tylko 3,2850 zł. Kurs USD/PLN znalazł się na najniższym poziomie od przeszło 7 lat. W ciągu dnia dolar odrobił jednak część strat. O godz. 15.40 dolar wyceniany był na 3,3095 złotego, a jedno euro na 4,2790 złotego (odchyl.– 10,20 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Jutro na nasz rynek nie dotrą żadne istotne dane makroekonomiczne. Nie są planowane również żadne ważne wydarzenia mogące wpłynąć na rynki finansowe. Wydaje się więc, że rynek nadal powinien pozostawać w bezruchu czekając na mocniejszy impuls. Obserwowany brak reakcji zarówno na złe jak i na dobre dane sygnalizuje, że rynek jest na rozdrożach, a ponieważ obowiązuje trend na wzmocnienie złotówki to takie wyczekiwanie może zapowiadać korektę.
Sygnałem sprzedaży złotego byłoby przełamanie w górę 4,33 PLN za euro, a kupna 4,25 PLN w dół. W stosunku do dolara wsparciem jest poziom 3,24 PLN, a oporem 3,383 PLN.


POWIĄZANE

Unia Europejska ponownie rozszerzyła preferencje handlowe na produkty z Ukrainy,...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę