informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Złoty niewzruszony

20 października 2005

Polski rynek walutowy w ostatnich dniach pozostaje niewzruszony na informacje płynące z polityki, a kursy walut są kształtowane generalnie przez zachowanie eurodolara. Nie inaczej było w środę.

Gwałtowne umocnienie dolara do euro na początku sesji europejskiej natychmiast przełożyło się na osłabienie złotego do dolara i umocnienie do euro. Kurs euro spadł do 3,8860 zł, a dolara sięgnął 3,28 zł. Wraz z poprawą notowań euro względem dolara, które miało miejsce w kolejnych godzinach, rósł kurs EUR/PLN, który po południu przekroczył poziom 3,90. Na rynku walutowym nie widzieliśmy za to znaczącej reakcji na wynik aukcji obligacji 5-letnich oraz na pierwsze posiedzenie nowego Sejmu, podczas którego doszło do zgrzytów pomiędzy PiS i PO.

W dalszym ciągu słabo spisuje się węgierski forint, kurs EUR/HUF dotarł w środę do poziomu 254 i przewidywane są jego dalsze wzrosty nawet do 270 na koniec 2006 r. Uwagę zwraca także fatalne zachowanie warszawskiej giełdy (spadek indeksu WIG20 o blisko 3 proc.), która jednak i tak wypadła dobrze w porównaniu z węgierską (budapesztański BUX zanurkował o ok. 5 proc.). Zmalał apetyt na ryzyko inwestorów zagranicznych.

Informacje GUS opublikowane o godz. 16.00 spowodowały lekkie umocnienie polskich obligacji oraz złotego. Nic dziwnego, skoro inflacja PPI spadła we wrześniu o 0,2 proc., a produkcja przemysłowa wzrosła o 5,5 proc., czyli stopy można ciąć dalej.

O 16.10 euro kosztowało 3,8980 zł, a dolar 3,2620 zł.

Krótkoterminowa prognoza

W czwartek można oczekiwać podobnej skali wahań jak w środę. Kurs EUR/PLN powinien krążyć wokół 3,90, a USD/PLN być uzależniony od czynników zewnętrznych. Małą panikę mogłyby wywołać chyba tylko sondaże wskazujące na wzrost poparcia Lecha Kaczyńskiego.


POWIĄZANE

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1006/2011 z dnia 27 września 2011 r. z...

Jak wynika z III etapu Monitoringu rozwoju obszarów wiejskich (MROW), opublikowa...

W odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 14 lutego 2019 r. zawi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę