Złoty niewzruszony

20 października 2005

Polski rynek walutowy w ostatnich dniach pozostaje niewzruszony na informacje płynące z polityki, a kursy walut są kształtowane generalnie przez zachowanie eurodolara. Nie inaczej było w środę.

Gwałtowne umocnienie dolara do euro na początku sesji europejskiej natychmiast przełożyło się na osłabienie złotego do dolara i umocnienie do euro. Kurs euro spadł do 3,8860 zł, a dolara sięgnął 3,28 zł. Wraz z poprawą notowań euro względem dolara, które miało miejsce w kolejnych godzinach, rósł kurs EUR/PLN, który po południu przekroczył poziom 3,90. Na rynku walutowym nie widzieliśmy za to znaczącej reakcji na wynik aukcji obligacji 5-letnich oraz na pierwsze posiedzenie nowego Sejmu, podczas którego doszło do zgrzytów pomiędzy PiS i PO.

W dalszym ciągu słabo spisuje się węgierski forint, kurs EUR/HUF dotarł w środę do poziomu 254 i przewidywane są jego dalsze wzrosty nawet do 270 na koniec 2006 r. Uwagę zwraca także fatalne zachowanie warszawskiej giełdy (spadek indeksu WIG20 o blisko 3 proc.), która jednak i tak wypadła dobrze w porównaniu z węgierską (budapesztański BUX zanurkował o ok. 5 proc.). Zmalał apetyt na ryzyko inwestorów zagranicznych.

Informacje GUS opublikowane o godz. 16.00 spowodowały lekkie umocnienie polskich obligacji oraz złotego. Nic dziwnego, skoro inflacja PPI spadła we wrześniu o 0,2 proc., a produkcja przemysłowa wzrosła o 5,5 proc., czyli stopy można ciąć dalej.

O 16.10 euro kosztowało 3,8980 zł, a dolar 3,2620 zł.

Krótkoterminowa prognoza

W czwartek można oczekiwać podobnej skali wahań jak w środę. Kurs EUR/PLN powinien krążyć wokół 3,90, a USD/PLN być uzależniony od czynników zewnętrznych. Małą panikę mogłyby wywołać chyba tylko sondaże wskazujące na wzrost poparcia Lecha Kaczyńskiego.


POWIĄZANE

6751 wniosków na łączną kwotę 23 334 000 zł złożyły do 31 sierpnia koła gospodyń...

Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce pozytywnie oceniają sytuację ek...

Od ubiegłego roku rynek notuje dynamiczny wzrost kategorii piw bezalkoholowych. ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę