CTR_80917

Złoty stracił do euro, rentowność obligacji wzrosła

18 lutego 2004

Euro we wtorek umocniło się na rynkach światowych, co odbiło się osłabieniem polskiej waluty. Natomiast rentowność papierów skarbowych wzrosła po informacjach o zamiarze rezygnacji przez Leszka Millera z kierowania SLD.

We wtorek złoty osłabił się o 1,9 gr wobec euro i nie zmienił poziomu wobec dolara w porównaniu z poniedziałkowym zamknięciem, osiągając około godz. 17.00 kurs 4,8740 zł za euro i 3,80 zł za dolara. Odchylenie od parytetu wynosiło pod koniec dnia 2,55 proc. po jego słabej stronie, w porównaniu z 2,33 proc. na poniedziałkowym zamknięciu.

Do dzisiejszego spadku wartości złotego przyczyniło się dalsze umocnienie euro na rynkach światowych. I również jutro kurs złotego będzie pod wpływem euro –  powiedział Marek Zuber, ekonomista z TMS. Dziś na rynku było spokojnie. Złoty nie zareagował na informacje o rezygnacji premiera Millera ze stanowiska szefa SLD. Na rynek nie miało wpływu też podanie, kto będzie członkiem RPP z wyboru prezydenta –  dodała Agnieszka Decewicz, analityczka z Pekao SA.

Rzecznik prasowy SLD Jerzy Wenderlich poinformował we wtorek, że premier Leszek Miller zrezygnuje z pełnienia funkcji przewodniczącego SLD na konwencji partii, która przewidziana jest na 6 marca. Natomiast prezydent Aleksander Kwaśniewski powołał we wtorek do Rady Polityki Pieniężnej Andrzeja Wojtynę, Andrzeja Sławińskiego i Dariusza Filara.

Zamiary premiera Millera odbiły się jednak negatywnym echem na rynku papierów skarbowych. Dotyczy to szczególnie inwestorów zagranicznych, którzy z obawą podeszli do decyzji premiera. A dodatkowo po godz. 16 pojawiło się jeszcze zlecenie klienta na sprzedaż papierów i rentowności obligacji poszły w górę –  powiedział Przemysław Magda, analityk z Banku Handlowego. W rezultacie we wtorek rentowność dwuletnich obligacji OK0406 wzrosła o 11 pkt bazowych do 6,26 proc., pięciolatek DS0509 o 12 pkt, do 6,70 proc., a dziesięciolatek DS1013 o 11 pb do 6,71 proc.

Według analityka BH, rynek będzie czekał teraz na wyniki środowej aukcji zamiany obligacji prowadzonej przez Ministerstwo Finansów. Za obligacje serii OK0404 wydawane będą obligacje serii OK0406, DS0509 i DS1013, a za obligacje serii OS0604 i PK0704 wydawane będą obligacje serii DS0509 i DS1013. Według analityka Banku Handlowego, środowe dane o produkcji przemysłowej nie powinny wpłynąć na sytuację na rynku długu. GUS poda w środę o godz. 16.00 dane o dynamice produkcji przemysłowej i o cenach tej produkcji w styczniu 2004 roku. Według ostatniej ankiety PAP, produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 9,62 proc.


POWIĄZANE

Polska gospodarka osiągnęła sukces - mówił Hans Timmer z Banku Światowego podcza...

Przedstawiciele Ursusa i NSZZ "Solidarność" podpisali porozumienie, na mocy któr...

Unia Europejska chce do końca roku zakończyć rozmowy dotyczące umowy o wolnym ha...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę