aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Złoty stracił na wartości wobec dolara i euro

3 sierpnia 2004

Początek tygodnia odwrócił ubiegłotygodniowy trend wzrostowy złotego i obligacji. Złoty stracił na wartości wobec dolara 2,1 gr, osiągając kurs 3,652 zł, a wobec euro 1 gr do 4,396 zł. Na rynku papierów również pogorszenie nastrojów. Dilerzy walutowy uważają, że nie było konkretnej przyczyny, która wpłynęła na spadek wartości polskiej waluty. Najprawdopodobniej, przy niskich obrotach, większe zlecenie mogło zachwiać rynkiem.

Trudno powiedzieć, jaki był powód osłabienia złotego. Złoty po południu zaczął tracić. Być może była to transakcja stop-loss lub przy niewielkiej płynności jakieś zlecenie sprzedaży osłabiło rynek" - powiedział chcący zachować anonimowość diler banku komercyjnego. Rynek papierów dłużnych w poniedziałek stracił w porównaniu z piątkowym zamknięciem od 4-7 pb w zależności od rodzaju papierów. Rentowność papierów dwuletnich OK0806 wzrosła do 7,84 proc. z 7,77 proc. w piątek, pięcioletnich DS0509 do 7,87 proc. z 7,81 proc., a dziesięcioletnich DS1013 do 7,52 proc. 7,48 proc.

Kończymy dzień słabiej, w ciągu dnia mieliśmy do czynienia z realizacją zysków. Jest to najprawdopodobniej odreagowanie wzrostów odnotowanych pod koniec ubiegłego tygodnia –  powiedział Witold Woźniak, diler papierów Deutsche Banku Polska. Także komentarz wiceprezesa Rybińskiego nie pomogły rynkowi. Sygnał, że NBP będzie adekwatnie reagować mogło przyczynić się także do spadku cen –  dodał.

Wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński powiedział w poniedziałek w radiu, że rośnie prawdopodobieństwo przekroczenia celu inflacyjnego w 2005 roku. Wiceprezes dodał, że niewykluczone są kolejne podwyżki stóp procentowych w tym roku, jeśli zagrożenia inflacyjne będą się utrzymywały.

RPP na lipcowym posiedzeniu ku zaskoczeniu rynku podwyższyła stopy o 25 pkt bazowych po 50-punktowej podwyżce w czerwcu. Analitycy spodziewali się, że stopy wzrosną dopiero w sierpniu, oczekiwali jednak, że Rada utrzyma 50-punktowe tempo podwyżek. Dodatkowym czynnikiem mogącym przesądzać o spadku cen obligacji była znacząca oferta dwulatek na środową aukcję.

Można tutaj także dorzucić kolejny punkt - ambitną ofertę MF. To też mogło powodować przetasowania w ramach portfeli krajowych banków. Być może zdecydowały się zrobić miejsce na nowe papiery –  powiedział Woźniak. Resort zaoferuje na przetargu w środę obligacje OK0806 o wartości 2,9 mld zł. Na przetargu w lipcu MF sprzedało papiery OK0806 za 2,5 mld zł, przy średniej rentowności 7,713 proc. i popycie 4,9 mld zł.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę