A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Złoty wierzy w Belkę

16 czerwca 2004

W miarę jak wzrastają szanse Marka Belki na uzyskanie wotum zaufania, wzrasta optymizm inwestorów na rynku walutowym. Analitycy oczekują, że we wtorek polska waluta będzie się w dalszym ciągu umacniać.

O 9.45 za euro płacono 4,558 zł wobec 4,565 zł w poniedziałek po południu. Dolara wyceniano na 3,783 zł w porównaniu do 3,78 zł w poniedziałek.  Złoty umacnia się po wczorajszej wypowiedzi Marka Belki, w której proponował ponowne głosowanie nad wotum zaufania dla rządu na jesieni. Dzisiaj przewiduję dalsze umocnienie złotego –  powiedziała doradca finansowy TMS, Anna Otręba.

Belka powiedział w poniedziałek, że jeśli rząd otrzyma wotum zaufania w czerwcu, to po przedstawieniu projektu budżetu do końca września, powtórnie wystąpi do parlamentu o wotum zaufania. Głosowanie nad wotum zaufania odbędzie się prawdopodobnie 24 czerwca. Otręba powiedziała również, że rynek czeka na wtorkowe dane o inflacji w USA. Jej zdaniem wzrost cen w Stanach Zjednoczonych będzie wyższy od oczekiwanego, co wzmocni dolara, ponieważ przybliży prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych za oceanem.

Analitycy oczekują, że ceny konsumpcyjne wzrosły w USA w maju o 0,5 proc. po wzroście w kwietniu o 0,2 proc. Pozytywna atmosfera na rynku walutowym nie znajduje większego odbicia na rynku papierów skarbowych. Zdaniem analityka Banku Handlowego Przemysława Magdy, we wtorek na rynku przeważą czynniki negatywne. Zaliczył on do nich poniedziałkowe dane o polskiej inflacji (według GUS inflacja wzrosła o 3,4 proc. w skali roku), spadki na rynkach bazowych oraz środowy przetarg pięciolatek.

Pozytywnie na rynek będzie natomiast oddziaływać ocieplenie nastrojów w polityce. O 9.35 rentowność obligacji dwuletnich wynosiła 7,58 proc. w porównaniu do 7,51 proc. w poniedziałek po południu. Dochodowość pięciolatek wzrosła do 7,65 proc. z 7,61 proc. dzień wcześniej. W przypadku dziesięcioletnich papierów wzrost wynosił 1 punkt bazowy - do 7,37 proc. z 7,36 proc


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa wczoraj dyskutowali  z ministrem rolnictwa i rozwoju w...

Według danych Komisji UE w roku 2022/23 MY Ukraina jest jednym z kluczowych dost...

Jakie skutki, zdaniem deweloperów, może przynieść przygotowywana ustawa, reguluj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę