EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Złoty wyraźnie się umacnia

3 czerwca 2005

Złoty umocnił się w czwartek wobec euro i dolara. Spowodował to m.in. wzrost kursu euro-dolara, inwestorzy akumulują też złotego przy okazji oferty Lotosu. Około 16.35 za euro płacono około 4,12 zł, wobec 4,1505 zł na zamknięciu w środę. Dolara wyceniano na 3,3545 zł w porównaniu do 3,3910 zł.

Złoty wyraźnie się umacnia, euro-dolar rośnie, być może już niedługo będzie 4,10 zł za euro. W tej chwili mamy mniej niż 4,12 (zł za euro), ale to 4,10 się zbliża i możemy je osiągnąć już w piątek –  powiedział PAP dealer jednego z dużych banków. W piątek są dane o amerykańskim rynku pracy, spodziewamy się, że będą słabe. To może spowodować spadek dolara, euro-dolar pójdzie w górę i złoty może się wzmocnić –  dodał. Poziom 4,10 zł za euro może być sygnałem dla dalszych wzrostów –  ocenia rozmówca PAP

W piątek w USA zostanie podana m.in. stopa bezrobocia za maj.

Zdaniem Marka Wołosa z TMS dodatkowym czynnikiem wzmacniającym polską walutę jest oferta sprzedaży akcji Lotosu i zbliżający się giełdowy debiut spółki.

Od rana złoty się umacnia, m.in. dzięki odreagowaniu na euro- dolarze. Jest to też efekt zbliżającego się debiutu Lotosu. Złotego wspierają też oczekiwania na obniżkę stóp i związany z tym popyt na obligacje –  ocenia Marek Wołos z TMS.

Debiut Lotosu zaplanowano na 10 czerwca. Rentowności obligacji zmieniły się nieznacznie w porównaniu z zamknięciem w środę. Dochodowość dwulatek wyniosła 4,94 proc. wobec 4,94 proc. w środę pod koniec dnia, pięciolatek 5 proc. wobec 5,01 proc. w środę, dziesięciolatek zaś 5 proc. w porównaniu do 4,99 proc.

Na rynku w zasadzie nie było większych zmian. W porównaniu do ostatnich dni sesja była bardzo spokojna. Mieliśmy stabilizację –  powiedział PAP Piotr Kołuda, dealer Banku BPH. W piątek mamy bardzo oczekiwane dane o rynku pracy w USA. Do czasu ich opublikowania sesja będzie raczej spokojna. Potem będziemy podążać za rynkami bazowymi –  dodał Kołuda.


POWIĄZANE

Komisja Europejska chce zreformować model rynku energetycznego. Rośnie rola umów...

W zeszłym tygodniu w Ministerswie Rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli ...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę