aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zmiana Vat - czy będziemy budować?

19 marca 2004

Mieszkań wybudowano nawet mniej niż przed rokiem. Czy po wprowadzeniu VAT budownictwo sięgnie dna?

W całym Kujawsko-Pomorskiem od stycznia do końca lutego oddano do użytku 716 nowych mieszkań. To niewiele i w dodatku o ponad 7 procent mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Gdyby nie inwestorzy indywidualni, statystki byłyby jeszcze gorsze.
- Liczyłem, że zapowiedzi podwyżki VAT na materiały budowlane wywołają choć sztuczny ruch w interesie - nie ukrywa jeden z bydgoskich wykonawców. - Ale się przeliczyłem. Nadal nie mam zbyt wielu zamówień. Nie chcę nawet myśleć, jak będzie wyglądała sytuacja, gdy wyższy podatek stanie się faktem. Już teraz w naszym regionie nic się nie buduje. Nie wykluczam, że jak tak dalej pójdzie, to zamknę firmę lub zmienię branżę.

Bo pieniędzy brak

Jak szacuje Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców - Producentów Materiałów dla Budownictwa, do Unii Europejskiej wejdziemy z najniższym wskaźnikiem mieszkań w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W państwach UE, średnio, na tysiąc ludzi przypada 400 mieszkań, w Polsce około 300.
I nic dziwnego, u nas praktycznie zamarło budownictwo komunalne. W regionie, od ponad roku nie oddano do użytku żadnego lokum wybudowanego przez lokalny samorząd. Powód? Brak funduszy.
Zastój panuje także w budownictwie społecznym i czynszowym. I tu powód ten sam: - Każda inwestycja wymaga pieniędzy, a tych, co tu dużo mówić, brakuje - twierdzi Jarosław Urbańczyk, prezes Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - W ubiegłym roku nie oddaliśmy żadnego mieszkania. Z kolei w tym planujemy rozpocząć inwestycję, która przysporzy miastu 147 lokali. Na razie trwają jednak przygotowania. Prawdopodobnie budowa ruszy w lipcu. Prawdopodobnie...

Będą się przyglądać

Nowych mieszkań spółdzielczych też jak na lekarstwo. Do końca lutego oddano do użytku zaledwie 74 lokale wybudowane przez regionalne spółdzielnie, o ponad połowę mniej niż w tym samym okresie 2003. - Faktycznie, większość spółdzielni nie jest już zainteresowana poszerzaniem swoich zasobów mieszkaniowych - mówi Waldemar Przybyszewski, prezes SM "Zieleniec" w Toruniu. - U nas nie było jeszcze roku bez nowych mieszkań. Przymierzamy się również do wybudowania osiedla pod nazwą "Bielawy". Wcześniej jednak będziemy się uważnie przyglądać skutkom wzrostu VAT-u na materiały i 22-procentowego podatku na zakup działek budowlanych. Nie bez znaczenia dla rozwoju budownictwa spółdzielczego będzie również obłożenie 7-procentowym VAT-em przydziału lokatorskiego i własnościowego prawa do lokalu w przypadku nowo budowanych mieszkań.

Taki obraz

Najaktywniejsi w regionie wydają się inwestorzy indywidualni, którzy do końca lutego oddali do użytku 527 mieszkań. Tuż za nimi plasują się developerzy, z wynikiem 115 mieszkań. Ale i te liczby nie przyprawiają o zawrót głowy.
Również w najbliższym czasie nie zanosi się na boom w inwestycjach mieszkaniowych. Od początku roku, w całym regionie wydano tylko 397 pozwoleń na budowę, w tym aż 279 dla inwestorów indywidualnych. W samej Bydgoszczy było to 9 pozwoleń na domy jednorodzinne i 5 na budynki wielorodzinne. - To niedużo jak na miasto tej wielkości - ocenia Maciej Głuszkowski, zastępca dyrektora Wydziału Administracji Budowlanej w bydgoskim ratuszu. - Ale to dopiero początek roku. Być może w tym miesiącu coś się ruszy. Jednak liczby nie kłamią - na ponad 200 decyzji, które wydaliśmy od początku roku na różnego rodzaju przedsięwzięcia budowlane, zaledwie 14 dotyczyło mieszkań. To daje pewien obraz...


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę