Żywność nadal tanieje

19 sierpnia 2005

W lipcu za towary i usługi konsumpcyjne płaciliśmy o 0,2 proc. mniej niż w czerwcu. A inflacja liczona w ujęciu rocznym obniżyła się do 1,3 proc., z 1,4 proc. w poprzednim miesiącu – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści spodziewali się większego spadku cen detalicznych.

W lipcu, tak jak w czerwcu, mieliśmy deflację – towary i usługi konsumpcyjne były o 0,2 proc. tańsze niż w miesiącu poprzednim. Spadek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych był jednak mniejszy niż przewidywali ekonomiści.

Oczekiwali oni, że w lipcu deflacja wyniesie 0,3-0,4 proc., a inflacja liczona w ujęciu rocznym spadnie do 1,0-1,2 proc. O deflacji w lipcu zadecydowała żywność, która była o 1,9 proc. tańsza niż w czerwcu. Natomiast paliwa podrożały znacznie, bo o 3,5 proc., a samochody osobowe potaniały średnio o 0,2 proc.

Ekonomiści spodziewają się, że jesienią ceny detaliczne nieco wzrosną, ale w końcu roku inflacja zmieści się w granicach 0,8-1,5 proc. – będzie więc niższa od dolnego progu celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej (RPP), który wynosi 1,5 proc.


POWIĄZANE

Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: Term...

Do 31 stycznia Koła Gospodyń Wiejskich, które w 2020 roku otrzymały z ARiMR dofi...

Podatek CIT dla spółek komandytowych, opłata cukrowa czy podatek od sprzedaży de...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę