Adama_poleposition_15.03_30.04

Żywność nadal tanieje

19 sierpnia 2005

W lipcu za towary i usługi konsumpcyjne płaciliśmy o 0,2 proc. mniej niż w czerwcu. A inflacja liczona w ujęciu rocznym obniżyła się do 1,3 proc., z 1,4 proc. w poprzednim miesiącu – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści spodziewali się większego spadku cen detalicznych.

W lipcu, tak jak w czerwcu, mieliśmy deflację – towary i usługi konsumpcyjne były o 0,2 proc. tańsze niż w miesiącu poprzednim. Spadek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych był jednak mniejszy niż przewidywali ekonomiści.

Oczekiwali oni, że w lipcu deflacja wyniesie 0,3-0,4 proc., a inflacja liczona w ujęciu rocznym spadnie do 1,0-1,2 proc. O deflacji w lipcu zadecydowała żywność, która była o 1,9 proc. tańsza niż w czerwcu. Natomiast paliwa podrożały znacznie, bo o 3,5 proc., a samochody osobowe potaniały średnio o 0,2 proc.

Ekonomiści spodziewają się, że jesienią ceny detaliczne nieco wzrosną, ale w końcu roku inflacja zmieści się w granicach 0,8-1,5 proc. – będzie więc niższa od dolnego progu celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej (RPP), który wynosi 1,5 proc.


POWIĄZANE

W ubiegłym roku światowe zapotrzebowanie na węgiel spadło o 5 proc. r/r, najmocn...

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...

Podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji ponownie zgłosz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę