EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Żywność nieco droższa

19 października 2005

Po spadku cen żywności, notowanym w miesiącach letnich, wrzesień przestał sprzyjać naszym portfelom. Więcej trzeba było płacić za większość artykułów żywnościowych.

Ceny towarów i usług wzrosły w stosunku do minionego kwartału o 0,4 procent - przede wszystkim za sprawą rosnących cen żywności. Te bowiem wzrosły we wrześniu przeciętnie o 0,6 procent - informuje Główny Urząd Statystyczny. Najbardziej, bo o blisko 7 procent, podrożały warzywa. Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za mięso wieprzowe (o 0,9 proc.) i wołowe (o 0,8 proc). Podrożał także cukier. Za mleko, sery i jajka należało zapłacić o 0,5 proc. więcej, niż w sierpniu. Zanotowano wzrost cen wędlin, ryb, pieczywa, kawy, napojów bezalkoholowych, wód mineralnych, herbaty. Podrożały również wyroby tytoniowe i napoje alkoholowe. Nieznacznie droższe było pieczywo.

Utrzymał się spadek cen mąki, o blisko 2 procent potaniał drób. Tańsze niż w sierpniu były owoce. Konsumenci płacili mniej także za tłuszcze zwierzęce i roślinne. Przeważają jednak artykuły spożywcze, których ceny poszły w górę.

Wzrosły także ceny towarów i usług konsumpcyjnych, związanych z mieszkaniem. Opłaty za najem podniesiono we wrześniu o 0,3 procent, GUSł dalszy wzrost opłat za usługi kanalizacyjne, dostawę zimnej wody, wywóz śmieci. Podrożał gaz, opał i CO. Więcej trzeba było wydać również na utrzymanie porządku w mieszkaniu - środki do prania i czyszczenia podrożały o 0,2 procent.

Wzrosły ceny usług lekarskich i stomatologicznych. Wzrost cen paliw do prywatnych środków transportu blisko o 3,5 procent wpłynął na podwyżkę cen w tym zakresie. Internautów mocno uderzyła po kieszeni podwyżka cen usług internetowych - aż o 5 procent.

Jak na okres powakacyjny przystało, tańsza była we wrześniu turystyka zorganizowana, zarówno krajowa (o 3,3 proc.), jak i zagraniczna (o 4,8 proc). W związku z rokiem szkolnym, odnotowano za to wzrost cen podręczników. Opłaty dotyczące edukacji podwyższono o 0,5 proc., w tym o 2 procent - związane ze szkolnictwem ponadpodstawowym i średnim.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...

Dla ułatwienia osobom zainteresowanym pogłębieniem wiedzy w zakresie rzetelności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę