aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prawo do emerytury rolniczej według nowych zasad część II

1 kwietnia 2015
 Jakie okresy są uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej?
 Do wymaganego do przyznania prawa do emerytury rolniczej okresu podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu zalicza się okresy:
•    podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990,
•    prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym, po ukończeniu 16 roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.
•    od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi /przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 1440 z późn. zm.)/.
Osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej nie uwzględnia się okresów, od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi, tj. okresów składkowych (np. zatrudnienie, służba wojskowa) lub nieskładkowych (np. okres urlopu wychowawczego). Możliwość łączenia okresów ubezpieczenia społecznego w KRUS i ZUS przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej mają nadal osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r.
Co ma wpływ na wysokość emerytury rolniczej?
O wysokości emerytury rolniczej decyduje liczba lat:
•    podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, za które zostały opłacone składki na to ubezpieczenie,
•    podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie od 1 stycznia 1983 r. do 31 grudnia 1990 r. oraz wysokość opłaconych składek rocznych (od hektarów przeliczeniowych i działów specjalnych oraz od osób ubezpieczonych, z wyjątkiem domowników),
•    prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym od dnia 01 lipca 1977 r. do dnia 31 grudnia 1982 r., za które została opłacona składka na Fundusz Emerytalny Rolników,
•    podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu.
Osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. do wysokości emerytury rolniczej nie zalicza się okresów, od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi (tj. okresów składkowych takich jak np. zatrudnienie, służba wojskowa). Możliwość uwzględniania okresów ubezpieczenia społecznego w ZUS do wysokości emerytury rolniczej mają nadal osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r.
Na wysokość emerytury rolniczej nie ma wpływu wartość produktów rolnych sprzedawanych jednostkom gospodarki uspołecznionej w latach 1977-1989.
Na wysokość emerytury rolniczej nie mają wpływu okresy nieskładkowe, o których mowa w przepisach emerytalnych.

Acz za KRUS

POWIĄZANE

Do 7 lutego 2023 r., czyli o tydzień dłużej niż zakładano, producenci trzody chl...

Do Komisji Europejskiej został formalnie przekazany 14 czerwca br. projekt zmian...

Termin składania wniosków o wsparcie na operacje, których przedmiotem jest oprac...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę