aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rekordowo wysokie przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie

21 stycznia 2016
Rekordowo wysokie przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie

Według najnowszych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw sięgnęło w grudniu ubiegłego roku 4515,28 zł brutto (3212 zł netto). To najwyższy poziom w dotychczasowej historii badania. Grudzień zawsze jest pod względem płac najlepszym miesiącem w roku.

W porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3,1%. Odczyt ten nie spełnił jednak oczekiwań analityków, którzy typowali wzrost o 3,7%. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 8,4%.

Wynagrodzenia w grudniu zawsze są wyższe ze względu na wypłaty m.in. premii świątecznych. Na koniec 2014 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4379 zł brutto, czyli 3117 zł netto. W styczniu 2015 roku zmalało ono do 3942 zł brutto, czyli 2813 zł netto. Niemniej, najnowszy odczyt sugeruje, że w styczniu 2016 roku przeciętne wynagrodzenie powinno utrzymać się powyżej 4,1 tys. zł brutto (2923 zł netto).

– Czekamy aż na stałe przekroczymy magiczną granicę 3 tys. zł netto. Pamiętajmy, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw dotyczy tylko 5,6 mln zatrudnionych, zatem nie można go w pełni odnosić do całej gospodarki. Mediana płac w Polsce wynosi 2359 zł netto, czyli jest znacznie niższa od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Dlatego informacje o wynagrodzeniu należy traktować tylko jako wskaźnik, który obrazuje trend w zakresie płac. Chociaż jego dynamika jest wysoka, to mimo wszystko wciąż daleko nam do krajów starej UE. Niestety, ewentualne pogorszenie koniunktury gospodarczej spowodowane odważnymi zmianami mocno uderzającymi w stan finansów publicznych może zahamować podwyżki – zwłaszcza w sektorze prywatnym, który nierzadko uzależniony jest od coraz droższego kredytu bankowego – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Zatrudnienie też na rekord

– Zatrudnienie w grudniu wyniosło w liczbach bezwzględnych 5625,8 tys., co oznacza wzrost względem listopada (5616,7 tys.) oraz najwyższy poziom przynajmniej od początku 2005 r., od kiedy GUS zbiera stosowne dane. W porównaniu do grudnia 2014 r. przybyło zaś 76,8 tys. zatrudnionych. Wzrost zatrudnienia w ujęciu rocznym okazał się wyraźnie wyższy od oczekiwań analityków – zwraca uwagę Michał Żuławiński, analityk Bankier.pl

Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/GUS-wynagrodzenia-i-zatrudnienie-w-grudniu-na-rekord-7295717.html

infowire.pl / bankier.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Ukrińskie media rozpisują się o wywiadzie, jakiego udzieliła Monika Piątkowska, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę