Adama_poleposition_15.03_30.04

Rekordowo wysokie przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie

21 stycznia 2016
Rekordowo wysokie przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie

Według najnowszych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw sięgnęło w grudniu ubiegłego roku 4515,28 zł brutto (3212 zł netto). To najwyższy poziom w dotychczasowej historii badania. Grudzień zawsze jest pod względem płac najlepszym miesiącem w roku.

W porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3,1%. Odczyt ten nie spełnił jednak oczekiwań analityków, którzy typowali wzrost o 3,7%. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 8,4%.

Wynagrodzenia w grudniu zawsze są wyższe ze względu na wypłaty m.in. premii świątecznych. Na koniec 2014 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4379 zł brutto, czyli 3117 zł netto. W styczniu 2015 roku zmalało ono do 3942 zł brutto, czyli 2813 zł netto. Niemniej, najnowszy odczyt sugeruje, że w styczniu 2016 roku przeciętne wynagrodzenie powinno utrzymać się powyżej 4,1 tys. zł brutto (2923 zł netto).

– Czekamy aż na stałe przekroczymy magiczną granicę 3 tys. zł netto. Pamiętajmy, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw dotyczy tylko 5,6 mln zatrudnionych, zatem nie można go w pełni odnosić do całej gospodarki. Mediana płac w Polsce wynosi 2359 zł netto, czyli jest znacznie niższa od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Dlatego informacje o wynagrodzeniu należy traktować tylko jako wskaźnik, który obrazuje trend w zakresie płac. Chociaż jego dynamika jest wysoka, to mimo wszystko wciąż daleko nam do krajów starej UE. Niestety, ewentualne pogorszenie koniunktury gospodarczej spowodowane odważnymi zmianami mocno uderzającymi w stan finansów publicznych może zahamować podwyżki – zwłaszcza w sektorze prywatnym, który nierzadko uzależniony jest od coraz droższego kredytu bankowego – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Zatrudnienie też na rekord

– Zatrudnienie w grudniu wyniosło w liczbach bezwzględnych 5625,8 tys., co oznacza wzrost względem listopada (5616,7 tys.) oraz najwyższy poziom przynajmniej od początku 2005 r., od kiedy GUS zbiera stosowne dane. W porównaniu do grudnia 2014 r. przybyło zaś 76,8 tys. zatrudnionych. Wzrost zatrudnienia w ujęciu rocznym okazał się wyraźnie wyższy od oczekiwań analityków – zwraca uwagę Michał Żuławiński, analityk Bankier.pl

Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/GUS-wynagrodzenia-i-zatrudnienie-w-grudniu-na-rekord-7295717.html

infowire.pl / bankier.pl


POWIĄZANE

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...

Podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji ponownie zgłosz...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek zgłoszony na Posiedzeniu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę