EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Dopłaty rolnicze: Przyganiała Ameryka Unii

26 sierpnia 2005

Unia Europejska jest największym dawcą subsydiów dla rolników na świecie, odpowiadającym za 85-90 proc. ich całkowitej sumy - twierdzą analitycy amerykańskiego Kongresu. W ten sposób amerykański politycy przygotowują się do kolejnej rundy negocjacji Światowej Organizacji Handlu.

Grudniowy szczyt Światowej Organizacji Handlu (WTO) ma ponownie zająć się reformą zasad handlu produktami rolniczymi. Wskutek tej reformy najwięcej stracić mogą państwa UE, USA i Japonia. Dziś cała trójka intensywnie dotuje swoje rolnictwo, chroniąc je tarczą ceł zaporowych i subsydiów - na niekorzyść państw rozwijających się czy liberalnych potęg rolniczych, takich jak Australia.

Zniesienie przynajmniej części subsydiów wydaje się nieuchronne. Dlatego UE i USA prześcigają się w udowadnianiu, że ich system ochrony rolników jest mniej szkodliwy niż strony przeciwnej.

Kolejna salwa w tej potyczce została wystrzelona przez władze amerykańskie. US Congressional Budget Office (CBO) opublikowało raport, z którego wynika, że to unijna Wspólna Polityka Rolna jest najbardziej szkodliwa dla światowego handlu.

Aż 39 proc. całej produkcji unijnego rolnictwa jest chronione barierami celnymi. To oznacza, że np. tańsze zboże z Australii na rynku unijnym jest droższe niż obiektywnie bardziej kosztowna produkcja lokalna. Amerykański raport podkreśla, że w przypadku płodów rolnych wytwarzanych w Europie Wschodniej - także w Polsce - bariery celne dotyczą aż 50 proc. produkcji. Dla porównania, amerykańskie plony są chronione tylko w 26 proc. - wylicza CBO.

Z UE pochodzi aż połowa sumy subsydiów związanych z wielkością produkcji, uważanych za najbardziej szkodliwe. Takie subsydia są obecnie osią polityki rolnej w Europie Zachodniej - im więcej rolnik wyprodukuje, tym większą dotację dostaje. To w efekcie prowadzi do powstawania gigantycznych "kombinatów rolnych" wytwarzających produkty niezależnie od potrzeb rynku.

Tymczasem aż 70 proc. wszystkich subsydiów rozdzielanych przez Amerykanów - twierdzi CBO - ma charakter np. dopłat do produkcji ekologicznej, dopłat dla rolników rozpoczynających działalność itp. Takie subsydia prawdopodobnie nie będą zdelegalizowane podczas negocjacji WTO.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę