EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Polska za "wysokim budżetem UE" na lata 2007-2013

7 stycznia 2005

Polska opowiada się za korzystnym dla naszego kraju "wysokim budżetem UE" na lata 2007-2013 i popiera w tej sprawie stanowisko Komisji Europejskiej - poinformował w czwartek w Sejmie szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE), Jarosław Pietras.

Wcześniej Komisja Europejska proponowała na lata 2007-2013 ogółem wydatki wysokości 1 025 mld euro.

Jednak sześć krajów UE (Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Szwecja i Holandia), które są płatnikami netto do unijnej kasy, chcą obniżenia tej kwoty do 815 mld euro. Kraje te zaproponowały zmniejszenie o 210 mld euro zobowiązań budżetowych Unii planowanych na lata 2007-2013. Domagają się też zamrożenia wydatków Unii na poziomie 1 proc. dochodu narodowego brutto (DNB) państw UE.

Opowiadamy się za wysokim budżetem i szukamy dla tego budżetu sojuszników –  powiedział Pietras. Propozycja Komisji Europejskiej, zakładająca wysoki budżet, jest propozycją dla nas korzystną – dodał. Według niego, sojusznikami Polski są głównie nowe państwa UE. Zaznaczył, że "póki co zachowujemy stanowisko odrzucające postulaty państw szóstki".

Polska jest przeciwna takim cięciom w budżecie UE, które ograniczyłyby środki dla naszego kraju. Popiera natomiast rozwiązania, aby przeznaczyć mniej środków na dofinansowanie poszczególnych regionów w państwach wysoko rozwiniętych. Według niego, cięcia mogłyby też nastąpić w regionach Hiszpanii, Portugalii i Grecji.

"Znajdujemy zrozumienie dla naszych postulatów, ale to wymaga przełożenia na decyzje i są szanse, żeby te decyzje podjąć za prezydencji luksemburskiej", czyli w pierwszym półroczu 2005 r.

Zaznaczył jednak, że na razie przedmiotem dyskusji nie jest budżet, tylko ramy finansowe na lata 2007-2013. Poza tym dyskusja dotyczy przeznaczenia środków na poszczególne działania, a nie kwot dla danego kraju.

Pietras uspokajał przy tym, że nie ma groźby, żeby polskie dopłaty bezpośrednie dla rolnictwa zostały w przyszłości obniżone, ponieważ te kwoty będą wynikały z zapisów traktatu akcesyjnego.

Wcześniej zapowiadano, że ostateczna decyzja w sprawie wielkości budżetu ma zapaść najwcześniej w połowie przyszłego roku. Polska ma być największym beneficjentem unijnych funduszy dla uboższych krajów i regionów Unii.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę