Porozumienie ws. funduszu rozwoju wsi

22 czerwca 2005
Ministrowie rolnictwa państw UE doszli w Luksemburgu do porozumienia w sprawie unijnej polityki wsparcia obszarów wiejskich w latach 2007-13, pokazując trzy dni po fiasku szczytu europejskiego, że UE potrafi dalej funkcjonować.  

To polityczny sygnał, że UE jest w stanie dalej funkcjonować i podejmować decyzje mimo fiaska szczytu –  powiedział PAP we wtorek, drugim dniu posiedzenia, minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk. Tłumaczył, że Unia przyjęła rozporządzenie w sprawie funduszu rozwoju obszarów wiejskich po to, by po osiągnięciu porozumienia w sprawie całego budżetu na lata 2007-13, były już gotowe szczegółowe programy.

Negocjacje w sprawie rozporządzenia trwały ponad dziesięć godzin. Europa jest zdolna podejmować ważne decyzje, wykazać się solidarnością i wzajemnym zrozumieniem –  skomentował porozumienie Fernand Boden, minister rolnictwa Luksemburga, kraju który do końca czerwca przewodniczy UE.

Według przyjętego rozporządzenia, UE w latach 2007-13 na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich przeznaczy 88,75 mld euro, z zastrzeżeniem, że jest to pula ustalona na podstawie propozycji planów budżetowych, przygotowanej przez Komisję Europejską. Najprawdopodobniej ulegnie ona zmianie (pomniejszeniu) po przyjęciu porozumienia budżetowego przez przywódców państw UE.

Choć rozporządzenie nie przewiduje podziału na kraje, to ze wstępnych szacunków można przewidzieć, że przynajmniej 10 mld euro trafiłoby do Polski.

Polsce udało się wynegocjować, że niskotowarowe gospodarstwa rolne oraz grupy producentów będą otrzymywać pomoc przez siedem lat, do końca 2013 roku, a nie - jak wcześniej proponowano - do 2008 r.

Minister Pilarczyk przypomniał, że dotychczas z wnioskiem o pomoc w ramach obecnie dostępnych dla Polski środków wystąpiło ponad 117 tys. gospodarstw niskotowarowych. To małe gospodarstwa, które mogą otrzymać przez 5 lat rocznie 1250 euro. Chcieliśmy, by można było tę pomoc kontynuować do końca 2013 roku –  powiedział Pilarczyk.

Zgodnie z rozporządzeniem, unijna polityka wsparcia obszarów wiejskich ma skłaniać do produkcji lepszej jakości żywności, zwiększenia zatrudnienia i ochrony środowiska. Pieniądze mają być też dostępne na szkolenia młodych rolników, budowę infrastruktury, rozwój turystyki wiejskiej oraz pomoc w spełnianiu standardów w zakresie bezpieczeństwa żywności i dobrostanu zwierząt.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę