biogaz_09_2025

W Brukseli o zapasach w rolnictwie

19 listopada 2003

Bruksela gotowa jest skorygować rozporządzenie o opodatkowaniu nadmiernych zapasów produktów rolnych w krajach przystępujących do Unii... jeśli zdołamy ją do tego przekonać.

Takie są wyniki wizyty wiceministra Jerzego Plewy w Brukseli i jego rozmów zarówno w Komisji Europejskiej, która zarządzenie wydała, jak i z krajami UE podczas rady ministrów rolnictwa.

Podatek ma uniemożliwić spekulacje towarami rolnymi, po tym jak 10 nowych krajów wejdzie na jednolity unijny rynek. Rozporządzenie w tej sprawie - z listą produktów, których nadmierne zapasy mają być opodatkowane - zostało już podpisane przez komisarze UE ds. rolnictwa Franza Fischlera.

Fischler zadeklarował jednak w poniedziałek, że "pomimo faktu, iż lista produktów została stworzona w oparciu o dobrze ustalone podstawy, Komisja jest gotowa przebadać nowe elementy, które mogłyby uzasadnić rewizję tej listy". Dodał, że "zaprasza nowe państwa do przedstawienia konkretnej argumentacji, które produkcji z tej listy powinny być usunięte". Na listach produktów, które mogą być przedmiotem spekulacji tylko w przypadku Polski jest ok. 200 pozycji (od zboża, mięsa, masła w proszku po ryż, oliwę, grzyby), a nasza jest... najkrótsza.

Polska - argumentował Plewa - miałaby ogromne problemy z objęciem kontrolą wszystkich producentów, importerów i eksporterów w tak krótkim czasie. Chcielibyśmy ograniczyć się do znaczących podmiotów, co - zdaniem polskiego ministra - popiera wiele znaczących państw UE.

W tej sprawie decyduje jednak Komisja i to jej ekspertów trzeba przekonać, by nie przesadzić w tej kwestii z biurokracją i nieufnością. Plewa mówi, że rozwiązanie polubowne sprawy jest w naszym interesie, bo podatki z nadmiernych zapasów trafią przecież do polskiego budżetu. Gdyby natomiast Bruksela stwierdziła, że po 1 maja doszło do spekulacyjnego eksportu z Polski to nałoży na nas dotkliwe kary finansowe, na czym budżet straci.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę