Wykorzystanie programu Sapard w woj. śląskim

7 stycznia 2004
W województwie śląskim w ramach Sapardu najwięcej wniosków - 384 - złożono na działania w zakresie rozwoju i poprawy infrastruktury. Do tej pory najmniej wniosków - 8 - jest na Działanie IV - "Różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich", ale do 12 stycznia trwa jeszcze przyjmowanie wniosków.

Prawie połowa wniosków (185) o dofinansowanie z Działania III "Rozwój i poprawa infrastruktury obszarów wiejskich" dotyczyła dróg gminnych i powiatowych na obszarach wiejskich. 148 wniosków dotyczyło odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych.

Na poprawę przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych (Działanie I) w regionie śląskim złożono 62 wnioski, z czego aż 55 na wsparcie restrukturyzacji przetwórstwa i poprawy marketingu artykułów pochodzenia zwierzęcego.

Na inwestycje w gospodarstwach (Działanie II) złożono 69 wniosków, większość z nich dotyczyła zwiększenia różnorodności produkcji gospodarstw rolnych.

Wykorzystanie Sapardu w woj. śląskim regionalny oddział ARMiR ocenia dobrze. Według Agencji najlepiej wykorzystano działania dotyczące poprawy przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych oraz rozwoju infrastruktury.

Niewystarczające natomiast - zdaniem ARMiR - było wykorzystanie programu w dziedzinie inwestycji w gospodarstwach indywidualnych.

Zgodnie z procedurami obowiązującymi w ARMiR, pracownicy Agencji nie udzielają konsultacji osobom składającym wnioski. Oddział ARMiR przeprowadził natomiast cykl szkoleń dla potencjalnych beneficjentów. Dotyczył on m.in. wypełniania wniosków i pisania biznesplanu, który jest najtrudniejszą częścią wniosku o dotację.

"Podczas przyjmowania wniosków zdarzało się, że dołączano nieaktualne informacje. Zdarzały się też braki dokumentów wskazujących na posiadanie środków własnych. Nie było jednak problemów związanych z wypełnianiem samych wniosków" - powiedziała Joanna Chalabowska ze śląskiego oddziału ARMiR-u.

Franciszek Piloniak z gminy Krzepice w powiecie kłobuckim, właściciel 70-hektarowego gospodarstwa, dwukrotnie składał wnioski do Sapardu. Łącznie uzyskał w ten sposób 340 tys. zł dotacji. 160 za pierwszym razem, teraz - 180 tys. zł. Na wkład własny przeznaczył oszczędności i zaciągnął kredyt.

Głównymi zrealizowanymi dzięki Sapardowi inwestycjami w gospodarstwie Piloniaka było wyposażenie obory i kupno chłodni do mleka. Rolnik kupił też maszyny pomocne w gospodarstwie.

Piloniak mówi, że nie miał żadnych problemów z uzyskaniem dotacji. "Dużo pomogło mi Centrum Doradztwa Rolniczego w Kłobucku" - powiedział. Dodał, że zamierza skorzystać z funduszy poakcesyjnych. W przyszłości chciałby powiększyć gospodarstwo. Teraz ma 55 sztuk bydła, w tym 40 krów dojnych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę