4 tysiące za urzędnika

27 lutego 2004

Średnio kilkanaście procent wydatków małopolskich powiatów jest przeznaczane na finansowanie ich administracji. Najwięcej pieniędzy wydaje się na to w powiatach ziemskich - nowosądeckim, tarnowskim i krakowskim. Przy budżetach przekraczających 60 mln zł koszty te stanowią 8-10 mln zł. Mniej wydaje się w pozostałych powiatach, choć proporcje są podobne.

Do kosztów administracyjnych wlicza się m.in. utrzymanie budynków (opłaty za prąd, wodę, gaz itd.) oraz zakup różnego rodzaju druków. W małopolskich powiatach ziemskich wydatki te przekraczają 2 mln zł. Największą część kosztów stanowią jednak wydatki związane z utrzymaniem pracowników.

W ziemskim powiecie krakowskim na utrzymanie 164,5 etatów (wynagrodzenie i świadczenia pochodne) przeznaczono w budżecie na 2004 rok 7,88 mln zł. Miesięcznie jeden etat pochłania prawie 4 tys. zł, z czego tylko 2,5 tys. to pensja. W powiecie tarnowskim każdy ze 119 etatów kosztuje około 3,2 tys. zł, a za każdy z 159 etatów w powiecie sądeckim płaci się po 3,1 tys. zł miesięcznie. W mniejszym powiecie proszowickim jeden z 57 pracowników kosztuje średnio 2,1 tys zł.

W planowanych budżetach nie na wszystko starcza pieniędzy. Władze krakowskiego starostwa przewidują, że potrzeba by im było dodatkowo 1,7 mln zł. Najwięcej, aż 1,2 mln zł zabraknie na bieżącą działalność placówek oświatowych.

Dokładać trzeba będzie do zadań rządowych. - Te wydatki zawsze są niedoszacowane. Na przykład kwoty na kwalifikację osób niepełnosprawnych wystarczają na 20-30 procent zapotrzebowania. Resztę musimy sami uzupełnić, najczęściej z subwencji - mówi Jerzy Cywicki, dyrektor biura rzecznika prasowego krakowskiego starostwa.

Także w budżecie powiatu sądeckiego są niedobory. - Brakuje nam przede wszystkim na infrastrukturę drogową. Mamy byłe drogi wojewódzkie, które są w bardzo złym stanie. Rocznie przeznaczamy na nie 5-6 mln zł, a powinniśmy 10 razy więcej - podkreśla Andrzej Zarych, dyrektor kancelarii powiatu.

Aby realizować powierzane im zadania, władze powiatów muszą zaciągać kredyty. W ubiegłym roku w powiecie sądeckim dziurę w budżecie pokryto ponad 4-milionową pożyczką. W tym roku ma być podobnie. W powiecie tarnowskim rok 2003 zamknięto około 3-milionowym deficytem. Do zbilansowania budżetu na ten rok starostwo krakowskie będzie potrzebować około 770 tys. zł.


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...

Ponad dwustu dolnośląskich sołtysów przyjechało w czwartek, 10 marca do Wrocławi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę