aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ARiMR przyspiesza wypłaty unijnego dofinansowania dla polskiej wsi

24 grudnia 2015

W okresie od 1 stycznia do 14 sierpnia 2008 r. ARiMR w przewidzianych terminach wypłaciła rolnikom i beneficjentom z terenów wiejskich ponad 11,1 mld zł w ramach dopłat obszarowych oraz innych instrumentów wspierających rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. Są to dane z raportu „Realizacja zadań ARiMR styczeń – sierpień 2008”, przygotowanego dla ministra rolnictwa Marka Sawickiego, który jest na bieżąco informowany o sytuacji w Agencji.

W ramach płatności bezpośrednich za 2007 r. rolnicy otrzymali w tym roku ponad 6 mld zł, a łącznie z wypłatami zrealizowanymi w IV kwartale ub.r. - ponad 8,2 mld zł. Płatności bezpośrednie otrzymało ponad 1,43 mln rolników.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa obsługuje już 9 działań z PROW 2007-2013, z tego cztery uruchomiła w tym roku. Z tego programu Agencja wypłaciła do połowy sierpnia br. ponad  3,3 mld zł. Agencja finansuje  m.in. renty strukturalne przyznane w latach 2004-2006, premie wypłacane rolników, którzy zalesili grunty w tamtym okresie, wdrożone do 2006 r. programy rolnośrodowiskowe oraz kolejne raty pomocy dla gospodarstw niskotowarowych.

Od stycznia do połowy sierpnia 2008 r. ARiMR uruchomiła cztery nowe działania PROW. Od połowy marca do 15 maja przyjmowane były wnioski na Program rolnośrodowiskowy, od 23 kwietnia do 9 maja - na Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej. Od 5 czerwca biura Agencji przyjmują wnioski na Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej (można jeszcze składać w woj. łódzkim), a od 3 marca - na Ułatwianie startu młodym rolnikom. Ponadto Agencja obsługuje pięć działań z tego programu, które zostały wdrożone w 2007 r. Po raz drugi przyjmowane były w tym roku wnioski od rolników ubiegających się o dopłaty ONW przyznawane z tytułu gospodarowania w niekorzystnych warunkach oraz na renty strukturalne i  zalesianie gruntów z nowego PROW. Dzięki rozszerzeniu przez Ministerstwo Finansów akredytacji na pomoc w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” uda się wreszcie podpisać umowy z beneficjentami, którzy złożyli wnioski już w ubiegłym roku.

ARiMR uruchomi na początku przyszłego roku nabór wniosków na Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki zapowiedział też, że planowane jest przesunięcie środków w ramach PROW 2007-2013 w celu zwiększenia środków na wspieranie działalności pozarolniczej na terenach wiejskich i przyspieszenie kolejnego naboru wniosków na Modernizację gospodarstw rolnych. Ponadto Agencja przygotowuje się do uruchomienia Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i przybrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013”.

 


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę