ARiMR wstrzymuje przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie

12 marca 2005
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Pomajda poinformował PAP, że z powodu wyczerpania się środków przeznaczonych na dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów europejskich od 15 marca wstrzymuje przyjmowanie wniosków.

Taka decyzja jest zgodna z rozporządzeniem rządu, które określa, że pomoc finansowa nie może przekroczyć równowartości w złotych kwoty w euro określonej w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) przeznaczonych na ten cel.

Na lata 2004-2006 przewidziano na ten cel łącznie 243,4 mln euro, z czego 194,7 mln euro to środki z UE.

Do Agencji wpłynęło prawie 55,5 tys. wniosków na łączną kwotę płatności ponad 2 mld zł. Jak poinformowała rzeczniczka Agencji, Iwona Musiał, zapotrzebowanie na środki złożone we wnioskach przekraczają o 200 proc. limit na to działanie PROW na lata 2004-2006.

Musiał wyjaśniła, że wskutek przekroczenia kwoty przeznaczonej na to działanie, Agencja nie wyklucza możliwości przesunięcia środków przeznaczonych na inne działania na PROW. Wnioski na ten cel przyjmowane były od 2 lutego do wyczerpania środków. Pieniądze nie są dzielone na poszczególne regiony. O przyznaniu środków będzie decydowała kolejność złożenia wniosku - zaznaczyła Musiał.

Z pomocy finansowej w ramach tego działania może skorzystać m.in. producent rolny, który prowadzi gospodarstwo wymagające wyposażenia w urządzenia do składowania nawozów naturalnych, dostosowania warunków udoju mleka do standardów higienicznych UE, modernizacji fermy specjalizującej się w produkcji jaj w zakresie dostosowania klatek dla kur (pomoc przewidziana jest tylko dla 44 ferm kurzych korzystających z okresu przejściowego na dostosowanie, które wymienione są w Traktacie Akcesyjnym).

Finansowanie tego działania okazało się bardzo atrakcyjne, gdyż rolnicy nie muszą mieć wkładu własnego w tę inwestycję, a z drugiej strony - do 2008 roku rolnicy mają czas na spełnienie unijnych wymogów w zakresie ochrony środowiska. Pomoc z PROW dla jednego rolnika nie może przekraczać 25 tys. euro rocznie.

POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...

Na wniosek wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka pre...

Ponad dwustu dolnośląskich sołtysów przyjechało w czwartek, 10 marca do Wrocławi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę